Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

Témata pro Mozaiku jsme tentokrát volili z různých koutů světa: nejprve extrémní červen v USA, pak osmá tropická bouře této sezóny Ma-on a pak záplavy, které způsobilo tání ledovce na islandské sopce Katla.

přehrát video

Téma

Tématem reportáže Terezy Pultarové jsou tentokrát umělá vodní díla a to, jak ovlivňují počasí a nakonec i klima ve svém okolí. Otázka je jednoduchá: co se stane s počasím, když se najednou tam, kde dřív jenom tekla řeka, objeví obrovská přehrada?

přehrát video

Rozhovor

V rozhovoru byla řeč o počasí ve vysokých horách. Měli jsme k tomu hned dva důvody. Jednak uplynulo 40 let od okamžiku, kdy českoslovenští horolezci vystoupili na první osmitisícovku. Tehdy volili Nanga Parbat, devátou nejvyšší na světě. A druhý důvod? Právě k tomuto kopci teď vyrazila i dvojice českých horolezců Zdeněk Hrubý a Marek Holeček. Na vrchol půjdou velmi náročnou cestou od severu – přes 4600 vysokou Ruplálskou stěnou. S Markem Holečkem jsme ve studiu nejen o počasí v západním Himálaji mluvili těsně před jeho odletem do Islamabádu.

přehrát video

Týden ve světě

V reportážích jsme chtěli navštívit Nigérii, protože její centrální oblast zasáhly nezvykle silné srážky. Tato reportáž se ale nakonec do vysílání nevešla, a tak ji najdete dole na této stránce. Zůstala ale alespoň krátká informace o „protismogové“ módě. S revolucí v oblékání přišli totiž vědci z univerzity v Sheffieldu. Podle nich nanotechnologie použité na speciálních šatech zachycují a ničí škodliviny a čistí tak vzduch. Rychlost, s jakou zbavují vzduch škodlivých příměsí, je obdivuhodná. Jeden čtvereční metr látky absorbuje půl gramu oxidu dusičitého za den. Více se tomuto tématu budeme věnovat v některé z příštích Turbulencí a určitě si pozveme i někoho, kdo o mechanismu, který se dosud používal třeba ve stavebnictví, ví víc.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Noční svítící oblaka můžeme pozorovat v období kolem letního slunovratu. Jak vznikají a jaké fotky jste nám prostřednictvím Facebooku našeho pořadu nabídli – podívejte se!

přehrát video

Na cestách

Na cesty jsme zamířili do východního Středomoří. Podnebí na největším řeckém ostrově pro vás zmapoval Michal Žák. Vybavila-li se vám Kréta, je to správně. Kdy je tam počasí ideální a padá tam vůbec někdy sníh?

přehrát video

Váš námět

Spoustu diváckých fotek jsme nabídli v rubrice Nebe nad Evropou, teď ve Vašem námětu už jen pár krup, které na vás spadly v souvislosti se silnými bouřemi uplynulých dnů.

přehrát video

Co se do pořadu nevešlo

Silné srážky v centrální Nigérii

Bouřky s krupobitím v Rakousku

Vlna veder na jihu a jihovýchodě Evropy

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 386 hl. jaro 32 % 500 hl. léto 21 % 318 hl. podzim 22 % 333 hl. zima

Celkem 1537 hlasů

Další zdroje