Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

V Mozaice navštívíme jihozápadní Alžírsko, kde prudké deště vedly k záplavám a srážky zde byly nejvydatnější od začátku pozorování. Dále se přesuneme nad Filipínské moře, kde se vytvořila tropická bouře s názvem Songda, která dosáhla až do stádia supertajfunu. Věnovat se budeme i americkému středozápadu a tornádům, která si v této části země už letos vyžádala velké množství obětí.

přehrát video

Téma

Jestli jste ještě nikdy neslyšeli termín totalizátor, tak rubrika Téma by vám měla tuto problematiku náležitě ozřejmit. Tereza Pultarová se vydala opět do terénu a snad můžeme prozradit, že tentokrát bude měřit srážky.

přehrát video

Rozhovor

Na začátku května přešla přes Českou republiku studená fronta a studený vzduch za ní srazil ranní teploty na řadě míst hluboko pod 0. Sněžilo i v nížinách a mrazy poničily vegetaci v České republice, která byla po velmi teplém dubnu v plném rozpuku. Kde byla situace nejhorší, jak ovocné stromy a jihomoravské vinice přežily mrazy a jak s květnovými ranními mrazíky bojovat, tak to budou jen některé z otázek pro našeho hosta. Do studia přijde Jaroslav Rožnovský, klimatolog ČHMÚ.

přehrát video

Týden ve světě

V rubrice Týden ve světě navštívíme Island a Čínu. Výbuch sopky totiž nebyl v tomto týdnu na Islandu jedinou záležitostí, která potrápila místní obyvatele. Část země zaskočilo i intenzivní sněžení. Rozsáhlé oblasti Číny zase sužuje dlouhotrvající sucho. Čínské úřady ale nezahálejí a snaží se situaci zmírnit umělými zásahy do oblaků s cílem vyvolat déšť.

přehrát video

Na cestách

Cestovat budeme v tomto týdnu do Indického oceánu. Řetězec 19 korálových atolů, které začínají 500 km jihozápadně od břehů Indie a táhnou se v délce zhruba 800 km severojižním směrem, tak to jsou Maledivy. Celkově jsou tvořeny 1196 ostrovy, z nichž je přibližně 200 obydleno. Jaké počasí vás na nich může v průběhu roku čekat, tak nejen to vám nabídne ve své reportáži kolega Michal Žák.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Sopečný prach z islandské sopky Grímsvötn měl zasáhnout čtvrtinu území České republiky. Všechna česká letiště měla být částečně nebo úplně uzavřena. Část oblaku tvořeného sopečným prachem zasahovala až do výšky 6000 metrů. Jak nakonec situace nad střední Evropou dopadla, přiblíží ve své reportáži Marie Odstrčilová.

přehrát video

Váš námět

Samozřejmě budeme vybírat opět z vašich diváckých fotografií a videí. V pátek čekáme studenou frontu s přeháňkami a bouřkami a tak se v redakci těšíme, jak fotoaparáty našich diváků zachytí přechod fronty přes Českou republiku v různých koutech naší země.

přehrát video

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 446 hl. jaro 32 % 555 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 371 hl. zima

Celkem 1738 hlasů

Další zdroje