Turbulence

10. duben 2011

Obsah dílu

Písečné bouře v Číně — Jarní hlídka — prof. RNDr. Jan Bednář — Festival sakurových květů — Portugalské podnebí

Části dílu

00:28
Mozaika
  V nedělní mozaice jsme navštívili Čínu – písečné bouře doprovázené silným větrem tam vystřídalo sněžení, které sice přineslo komplikace na silnice, ale zároveň alespoň trochu vyčistilo vzduch od nepříjemného jemného prachu. Na okamžik jsme se zastavili i ve Švýcarsku – oteplení, které se dotklo i nejvyšších poloh, znamená zvýšené riziko vzniku velmi nebezpečných lavin z těžkého sněhu. A ještě Španělsko – tam proudil během týdne velmi teplý vzduch z Afriky a proto tam odpolední teploty šplhaly až ke 30 °C.
  01:35
  Téma
   Britská BBC má na svých webových stránkách pravidelnou rubriku „Jarní hlídka“, kde sleduje, jak se s počasím probouzí příroda. My jsme se trochu inspirovali a Tereza vyrazila s kamerou zachytit rozkvetlé jarní louky a lesy v jejich největší kráse. Mluvila s biometeorologem ČHMÚ Tomášem Vráblíkem i botanika Jana Davida Reitschlagera.
   07:01
   Rozhovor
    Hostem nedělní Turbulence byl prof. RNDr. Jan Bednář, zástupce vedoucího Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je například autorem publikace Pozoruhodné jevy v atmosféře, kde se mimo jiné zabývá i atmosférickou optikou. A právě optické jevy byly tématem rozhovoru.
    07:01
    Váš námět
     Vaše fotografie jsme tentokrát prohlíželi během rozhovoru s panem profesorem Bednářem. Na další se dostane v příštím vydání. Těšíme se na vaše úlovky.
     17:04
     Týden ve světě
      Kvetoucí sakury ve Washingtonu symbolizují přátelství mezi Spojenými státy a Japonskem. Letos začaly stromy kvést na konci března a zahájily festival sakurových květů – nabídli jsme pohled do rozkvetlého hlavního města USA.
      Michal Žák připravil reportáž o nepovedené svatební cestě, vydal se po stopách docela dobrodružných líbánek jednoho švédského manželského páru.
      20:33
      Na cestách
       Ani příliš horko, ani příliš chladno – prostě příjemně. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat portugalské podnebí. Určují to dva základní faktory: jednak ochlazující vody Atlantiku, který omývá západní břehy od země, a jednak vliv Středomoří a nedaleké Afriky, který zemi naopak otepluje. Víc přinesl Michal Žák v rubrice Na cestách.
       24:13
       Nebe nad Evropou
        Možná jste to ve zpravodajství viděli: v Moskvě při sněžení naměřili extrémně nízký tlak a na severu Německa řádila písečná bouře. V rubrice Nebe nad Evropou jsme hledali souvislosti mezi těmito jevy.
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        17. duben 2011

        Přehled dílů

         
        Stopáž19 minut

        29. prosinec 2013

        Karibské ostrovy: Svaté Lucie — Počasí na Silvestra — Jak se správně zahřát

        31. 12. 2013 na ČT24
        Stopáž17 minut

        22. prosinec 2013

        Sníh v Egyptě — Etna se opět probudila — Inverze v Bosně — Vánoční počasí — Zima v severní Americe — Ohlédnutí za rokem 2013 — Teplota Vltavy

        24. 12. 2013 na ČT24
        Stopáž15 minut

        15. prosinec 2013

        Největší mráz na zemi — Silný vítr na souostroví Madeira — Silná bouře na Kanárských ostrovech — Sněhová bouře Alexa na Blízkém východě — Pocitová teplota — Teploty v Severní Americe — Klima pod lupou — Zimní cyklony v Evropě

        15. 12. 2013 na ČT24
        Stopáž15 minut

        8. prosinec 2013

        Záplavy v Itálii — Silný vítr v Argentině — Polární záře — Proměny počasí na horách — Letošní podzim — Čínský výzkum Měsíce — Tlaková níže Xaver

        8. 12. 2013 na ČT24
        Stopáž15 minut

        1. prosinec 2013

        Sníh v jižní Evropě a ve Francii — Záplavy na Rhodosu — Vliv počasí na lidské osudy a dějiny — Velká voda na jihu Thajska — Monarcha stěhovavý se opozdil — Koráli a oteplování mořské vody

        1. 12. 2013 na ČT24
        Stopáž15 minut

        24. listopad 2013

        Tornáda v Americe — Povodně v Mexiku — Záplavy a sníh ve Španělsku — Pozorovatelka počasí Zdeňka Polanecká — Nejstarší ledovcový štít na světě — Bouřlivý vítr v Chorvatsku — Extrémně silné bouřky na Sardinii — Rekordy v pražském Klementinu

        24. 11. 2013 na ČT24

        Napište nám