Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

V nedělní mozaice jsme navštívili Čínu – písečné bouře doprovázené silným větrem tam vystřídalo sněžení, které sice přineslo komplikace na silnice, ale zároveň alespoň trochu vyčistilo vzduch od nepříjemného jemného prachu. Na okamžik jsme se zastavili i ve Švýcarsku – oteplení, které se dotklo i nejvyšších poloh, znamená zvýšené riziko vzniku velmi nebezpečných lavin z těžkého sněhu. A ještě Španělsko – tam proudil během týdne velmi teplý vzduch z Afriky a proto tam odpolední teploty šplhaly až ke 30 °C.

přehrát video

Téma

Britská BBC má na svých webových stránkách pravidelnou rubriku „Jarní hlídka“, kde sleduje, jak se s počasím probouzí příroda. My jsme se trochu inspirovali a Tereza vyrazila s kamerou zachytit rozkvetlé jarní louky a lesy v jejich největší kráse. Mluvila s biometeorologem ČHMÚ Tomášem Vráblíkem i botanika Jana Davida Reitschlagera.

přehrát video

Rozhovor

Hostem nedělní Turbulence byl prof. RNDr. Jan Bednář, zástupce vedoucího Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je například autorem publikace Pozoruhodné jevy v atmosféře, kde se mimo jiné zabývá i atmosférickou optikou. A právě optické jevy byly tématem rozhovoru.

přehrát video

Týden ve světě

Kvetoucí sakury ve Washingtonu symbolizují přátelství mezi Spojenými státy a Japonskem. Letos začaly stromy kvést na konci března a zahájily festival sakurových květů – nabídli jsme pohled do rozkvetlého hlavního města USA.

Michal Žák připravil reportáž o nepovedené svatební cestě, vydal se po stopách docela dobrodružných líbánek jednoho švédského manželského páru.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Možná jste to ve zpravodajství viděli: v Moskvě při sněžení naměřili extrémně nízký tlak a na severu Německa řádila písečná bouře. V rubrice Nebe nad Evropou jsme hledali souvislosti mezi těmito jevy.

přehrát video

Na cestách

Ani příliš horko, ani příliš chladno – prostě příjemně. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat portugalské podnebí. Určují to dva základní faktory: jednak ochlazující vody Atlantiku, který omývá západní břehy od země, a jednak vliv Středomoří a nedaleké Afriky, který zemi naopak otepluje. Víc přinesl Michal Žák v rubrice Na cestách.

přehrát video

Váš námět

Vaše fotografie jsme tentokrát prohlíželi během rozhovoru s panem profesorem Bednářem. Na další se dostane v příštím vydání. Těšíme se na vaše úlovky.

přehrát video

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 412 hl. jaro 33 % 530 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 342 hl. zima

Celkem 1630 hlasů

Další zdroje