Největší orgán lidského těla má možná větší rozměry, váhu i význam, než leckdo tuší. Co se děje, když se poškodí nebo nefunguje správně? A jak se dá kůže léčit?
Laserem na následky popálenin: Zjizvená kůže po těžkých popáleninách trápí pacienty i lékaře. V Popáleninovém centru v Ostravě to začali řešit s pomocí laserových paprsků. Umožňuje jim to velmi moderní typ cévního laseru, který se využívá i u řady dalších postižení kůže. Laserterapii absolvuje i dvanáctiletý Lukáš, který přežil popáleniny na 80 % těla a bojuje s jejich následky.
Genetická vada na vlastní kůži: Je vzácná, nevyléčitelná, a málokdo ji zná. Ichtyóza způsobuje šupinatění a rohovatění kůže. U její těžké formy záleží hodně na rodině i okolí, jak ji pacienti zvládnou. Podobně jako u známější epidermolýzy, tzv.nemoci motýlích křídel. U ní už pacientům usnadňují život velké speciální náplasti, které pojišťovny konečně hradí. Jejich potíže tím ale nekončí. Za obě nemoci může chyba v genu: miniaturní změna s velkými následky.
Dětská dermatoložka Hana Bučková: Ke svému oboru se dostala úplně náhodou, dnes patří k jeho osobnostem i na mezinárodní úrovni. Vsadila na moderní metody včetně molekulární genetiky, její zásluhou vzniklo superspecializované EB centrum i organizace Debra pro pacienty s epidermolýzou. Primářkou dětského kožního oddělení ve FN Brno, které letos slaví šedesátiny, je už dvacet let.
18. 5. 2013
Bratislava - Slovenští vědci vyvinuli dočasnou náhradu kůže. Biosyntetický materiál mimo jiné urychluje hojení popálenin. Našije se do rány a z buněk se na něm vytvoří nová vrstva kůže. Zatím ale vědci marně shánějí investora, který by se pustil do testů a výroby. Oproti obdobným kožním náhradám, jejichž cena se pohybuje v tisících eur, by ta slovenská přitom měla stát jen zlomek.
23. 10. 2012
Praha - Děti, které se léčily s rozsáhlými popáleninami, mívají často problémy při návratu do běžného života. V péči psychologů můžou být i řadu let. Často se bojí kontaktu s lékaři nebo vrstevníky, někdy se upnou na jednoho z rodičů a s dalšími lidmi odmítají komunikovat. Každý rok se v České republice popálí na 600 dětí a většina se bude s následky potýkat do konce života.
31. 8. 2012
Praha - Za zázrak považují lékaři z pražské vinohradské nemocnice záchranu osmiletého chlapce s popáleninami 3. stupně na devadesáti procentech těla. Tak rozsáhlá zranění zatím přežilo jenom málo dětí. Přes čtyři měsíce byl malý Daniel v kritickém stavu a na popáleninové klinice stráví ještě řadu měsíců. To nejhorší už má ale za sebou.
foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta
21. 2. 2020 14:27
Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.
Veronika 30. 12. 2019 19:29
Prosba
dobrý den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrétne z okresu Levice.. …
Václav 9. 9. 2019 16:27
Práce na dole, (prašnost)
Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují
Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.
Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:
Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Mapa stránek | RSS | Nahoru f
© Česká televize 1996–2021 | English | 13