Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Největší orgán lidského těla má možná větší rozměry, váhu i význam, než leckdo tuší. Co se děje, když se poškodí nebo nefunguje správně? A jak se dá kůže léčit?

Laserem na následky popálenin: Zjizvená kůže po těžkých popáleninách trápí pacienty i lékaře. V Popáleninovém centru v Ostravě to začali řešit s pomocí laserových paprsků. Umožňuje jim to velmi moderní typ cévního laseru, který se využívá i u řady dalších postižení kůže. Laserterapii absolvuje i dvanáctiletý Lukáš, který přežil popáleniny na 80 % těla a bojuje s jejich následky.Genetická vada na vlastní kůži: Je vzácná, nevyléčitelná, a málokdo ji zná. Ichtyóza způsobuje šupinatění a rohovatění kůže. U její těžké formy záleží hodně na rodině i okolí, jak ji pacienti zvládnou. Podobně jako u známější epidermolýzy, tzv.nemoci motýlích křídel. U ní už pacientům usnadňují život velké speciální náplasti, které pojišťovny konečně hradí. Jejich potíže tím ale nekončí. Za obě nemoci může chyba v genu: miniaturní změna s velkými následky.Dětská dermatoložka Hana Bučková: Ke svému oboru se dostala úplně náhodou, dnes patří k jeho osobnostem i na mezinárodní úrovni. Vsadila na moderní metody včetně molekulární genetiky, její zásluhou vzniklo superspecializované EB centrum i organizace Debra pro pacienty s epidermolýzou. Primářkou dětského kožního oddělení ve FN Brno, které letos slaví šedesátiny, je už dvacet let.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Unikátní umělou kůži nechce nikdo vyrábět

  18. 5. 2013

  Bratislava - Slovenští vědci vyvinuli dočasnou náhradu kůže. Biosyntetický materiál mimo jiné urychluje hojení popálenin. Našije se do rány a z buněk se na něm vytvoří nová vrstva kůže. Zatím ale vědci marně shánějí investora, který by se pustil do testů a výroby. Oproti obdobným kožním náhradám, jejichž cena se pohybuje v tisících eur, by ta slovenská přitom měla stát jen zlomek.

 • Ročně se u nás popálí na 600 dětí, do běžného života se vracejí těžko

  23. 10. 2012

  Praha - Děti, které se léčily s rozsáhlými popáleninami, mívají často problémy při návratu do běžného života. V péči psychologů můžou být i řadu let. Často se bojí kontaktu s lékaři nebo vrstevníky, někdy se upnou na jednoho z rodičů a s dalšími lidmi odmítají komunikovat. Každý rok se v České republice popálí na 600 dětí a většina se bude s následky potýkat do konce života.

 • Chlapec přežil popáleniny 90 procent těla, lékaři mluví o zázraku

  31. 8. 2012

  Praha - Za zázrak považují lékaři z pražské vinohradské nemocnice záchranu osmiletého chlapce s popáleninami 3. stupně na devadesáti procentech těla. Tak rozsáhlá zranění zatím přežilo jenom málo dětí. Přes čtyři měsíce byl malý Daniel v kritickém stavu a na popáleninové klinice stráví ještě řadu měsíců. To nejhorší už má ale za sebou.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrý den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrétne z okresu Levice.. …

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu