Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rozštěp močového měchýře – velmi vzácná vrozená vada, která život Kristýnky Kasalé a jejích rodičů obrátila naruby. Jak s touto vrozenou vadou žít? Kdy je možné vývojové vady odhalit a kdy dokonce i odstranit ještě v děloze matky?

Vrozené vývojové vady.Rozštěp močového měchýře – diagnóza, kterou v Česku lékaři vyřknou asi u jednoho dítěte za rok. S touto vzácnou vadou se narodila malá Kristýnka Kasalá. První sérii operací už má za sebou, teď lékaři vyčkávají, jak se bude její tělo dál vyvíjet. Kdy budou moct přistoupit k dalším zákrokům, tak zatím neví. Co ji ještě čeká a bude moct vést normální život?Některé vady postihují pohybové ústrojí. Ve většině případů se jedná o drobné deformity kyčelních nebo kolenních kloubů. Často je dokážou napravit ortopedické pomůcky, někdy stačí protahovací cvičení, pokud je doktoři odhalí včas. Asi v 5 % případů je ale nutná operace, jak dokáže pomoct?Kam pokročila diagnostika vrozených vývojových vad? Co dnes lékaři mohou vidět pomocí ultrazvuku? A jaké vady je možné léčit nebo odstranit už v průběhu těhotenství?

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Vrozených vad u dětí přibývá, na vině je vyšší věk rodiček

  14. 10. 2013

  Praha – Dětí s vrozenou vadou v Česku přibývá. Podle Antonína Šípka z oddělení lékařské genetiky Fakultní Thomayerovy nemocnice za to může především vyšší věk rodiček.  Díky úspěšné prenatální diagnostice je ale dnes možné velkou část závažných vad včas zachytit. Celkem se tedy s vrozenou vadou rodí 4,4 procenta dětí. Statistika ale podle Šípka zaznamenává všechny vrozené vady, tedy i ty, které jsou klinicky málo významné.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • Eliška 20. 10. 2016 14:32

  Tip

  U nás to bylo to samé, až dokud jsme nezačali něco dělat. Koupili jsme šnekový odšťavňovač značky Ph…

 • Rad 23. 2. 2015 13:07

  Bechtěrejevova nemoc a biologická léčba...

  Žel se ani v jednom pořadu nemluví o tom, že biologickou léčbu doktoři nenapíší každému Bechtěre…

 • 007 3. 10. 2014 18:06

  Vyměňte paní moderátorku, neumí mluvit. Děkuji

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu