27 minut
Tep 24

29. prosince 2012

Obsah dílu

Metabolický syndrom u dětí — Kouření v těhotenství — Pediatr Jan Boženský

Části dílu

01:02
Metabolický syndrom a příčiny obezity
  Nadbytečná kila jsou čím dál větší téma pro lékaře i pacienty. V Ostravě rozjeli genetickou studii u dětí s obezitou, v Olomouci se zaměřili na takzvaný metabolický syndrom právě u dětí. Jde o kombinaci diagnóz, jako je obezita, cukrovka či hypertenze, které ohrožují cévy a srdce. Výsledky jsou podle lékařů alarmující. Že za obezitu můžou do jisté míry geny, je už známo, teď se ale zkoumá i další možná příčina, a to viry.
  09:43
  Kouření v těhotenství
   Kuřačky mají podle odborníků vyšší riziko komplikací v těhotenství i po porodu, více ohroženo je i dítě. Podle průzkumů kouří na počátku těhotenství až pětina budoucích matek a skoncovat s cigaretami je pro ně často těžší, než čekaly. Lékaři se snaží vysvětlovat i varovat. V ostravské Vítkovické nemocnici dokonce nabízejí nikotinové náhražky zdarma.
   16:35
   Pediatr Jan Boženský
    Pečlivě vybíral budoucí povolání, ale medicína to původně nebyla. Dnes mu zabírá většinu času. Zaměřil se na ultrazvuk a léčbu ledvin, už několik let se úspěšně věnuje obezitologii, nejčastěji léčí různé druhy infekcí. Už od roku 2000 působí jako primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě a stihl tam už spoustu věcí.
    Přehrát celé video
    Stopáž27 minut
    Další díl
    5. ledna 2013

    Přehled dílů

    128 dostupných

    Tep 24 na sociálních sítích

    Napište nám