27 minut
Tep 24

5. leden 2013

Obsah dílu

Lasery v medicíně

Části dílu

00:45
Vývoj laserů
  Za objevem laseru stál Albert Einstein. Svou teorii o světle neobvyklých vlastností publikoval už v roce 1916. První přístroj, který ho uměl vytvořit, se objevil už v šedesátých letech a o pár let později ho začali používat lékaři. Na vývoji laserů se už v počátcích podíleli i čeští vědci. Jak vypadaly první prototypy?
  06:22
  Oční laser
   Laser se používá v řadě medicínských oborů. A to nejenom k léčbě, ale také v diagnostice. Oční lékařství by se už bez těchto přístrojů vůbec neobešlo. Doktoři je používají pro řešení problémů se zrakem u diabetiků, pomáhají taky odstranit dioptrické vady nebo i šedý zákal. Aktuálně je v kurzu takzvaný femtosekundový laser, který má velmi intenzivní krátkodobě působící paprsek. K čemu všemu slouží?
   12:31
   Holmiový laser
    Cílené světelné paprsky využívá i řada chirurgických oborů. Třeba pro zákroky v močových cestách používají lékaři tzv. holmiový laser. Znamená menší riziko krvácení a mnohem rychlejší uzdravení.
    17:24
    Neinvazivní lasery
     Medicínu obohatili i přístroje se zdánlivě nízkým výkonem. Takzvané neinvazivní lasery urychlují hojení a působí i proti bolesti a zánětům. Využívají se hlavně v rehabilitacích. A pomáhají taky pacientům s tinnitem. Ty trápí velmi nepříjemné zvuky, které slyší jenom oni. Řadě z nich léčba laserem významně uleví.
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     12. leden 2013

     Přehled dílů

      

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám