Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak souvisí těžká svalová slabost a lidská imunita? A co když zaúřaduje genetika?

Léčba myasthenie gravis

Obrovská únava, padání víček, ale i selhání dýchacích orgánů, tak se projevuje málo známá autoimunitní choroba. Myasthenia gravis je těžká svalová slabost, která se nedá vyléčit, medicína už ale zmůže hodně. Využívají se léky, operace brzlíku i výměna plazmy. Milan Růžička vyzkoušel všechno, jeho stav se ale zhoršuje, a lékaři mu proto nasadili moderní biologickou léčbu.Myastenické choroby u dětí

Vzácně postihne myastenia gravis i děti. Rodina malé Violky z Olomoucka se do boje s nemocí pustila ze všech sil. Dvanáctiletá Izabelka má diagnózu s podobnými projevy, podobným názvem, ale jiným základem, jde o vrozený myastenický syndrom. A trochu jiný je celý její příběh, dívka žije totiž v dětském domově. Všechno zvládá statečně, s pomocí vychovatelek i kamarádů. Jak změní taková nemoc život dětí?Imunolog Evžen Weigl

Když končil medicínu, už věděl, že nezamíří do ordinace, ale do laboratoře. Od počátku se věnoval výzkumu a vědě a ze všeho nejvíc lidské imunitě. Má na kontě řadu objevů a patentů, se svým týmem vyvíjí například vakcínu proti borelióze i moderní DNA vakcíny. Profesor Weigl už léta vede Imunologický ústav LF UP a FN v Olomouci.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Projekt patologů z Motola získal první Cenu veřejnosti

  25. 2. 2010

  Praha - Historicky první Cenu veřejnosti za nejlepší vědecký výzkum dostal projekt patologů na vyšetřování vzorků svalu při těžké svalové slabosti. Cenu dnes předala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková docentu Josefu Zámečníkovi z Fakultní nemocnice Motol. V hlasování návštěvníků webu ministerstva získal 1574 hlasů. Celkem hlasovalo o deseti projektech 11 700 lidí.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrĂ˝ den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrĂ©tne z okr…

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu