Události v Číhošti, kdy se několikrát v místním kostele při mši pohnul kříž, využila v roce 1950 StB k rozpoutání represí proti katolické církvi a věřícím vůbec. Místního faráře Josefa Toufara, od jehož tragické smrti uplynulo právě 70 let, umučili, jeho sekretář Jan Zmrhal byl bez soudu rok držen ve valdické věznici

Jan Zmrhal byl blízkým spolupracovníkem a sekretářem číhošťského faráře Josefa Toufara. Oba byli v roce 1950 v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem zatčeni a drženi ve vazbě v rámci připravovaného velkého procesu s církevními činiteli. Josefa Toufara komunisté umučili k smrti. Jan Zmrhal byl bezmála rok nezákonně vezněn bez soudního rozhodnutí. Podmínkou jeho dalšího studia bohosloví po propuštění z vězení byla spolupráce s StB. Jan Zmrhal nepodepsal a nastoupil jako technický úředník do továrny Kovofiniš v Ledči nad Sázavou. Vzápětí byl ale povolán k výkonu základní vojenské služby k útvaru PTP do Ostravsko-karvinských dolů. Zde pracoval tři roky jako voják a potom ještě jeden rok jako brigádník. Od roku 1955 byl zaměstnán u různých zemědělských podniků jako strojní technik.

Jan Zmrhal je dnes již posledním žijícím přímým účastníkem číhošsťkých událostí, který byl v této souvislosti internován ve vězení a zcela se mu tak proměnil jeho další život.

Režisér Jiří Fiedor o komunistických represích v Číhošti

Režisér Jiří Fiedor o komunistických represích v Číhošti

Josef Toufar
římskokatolický kněz

Josef Toufar

* 14. 7. 1902

† 25. 2. 1950


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín