Události v Číhošti, kdy se několikrát v místním kostele při mši pohnul kříž, využila v roce 1950 StB k rozpoutání represí proti katolické církvi a věřícím vůbec. Místního faráře Josefa Toufara umučili, jeho sekretář Jan Zmrhal byl bez soudu rok držen ve valdické věznici.

Jan Zmrhal byl blízkým spolupracovníkem a sekretářem číhošťského faráře Josefa Toufara. Oba byli v roce 1950 v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem zatčeni a drženi ve vazbě v rámci připravovaného velkého procesu s církevními činiteli. Josefa Toufara komunisté umučili k smrti. Jan Zmrhal byl bezmála rok nezákonně vezněn bez soudního rozhodnutí. Podmínkou jeho dalšího studia bohosloví po propuštění z vězení byla spolupráce s StB. Jan Zmrhal nepodepsal a nastoupil jako technický úředník do továrny Kovofiniš v Ledči nad Sázavou. Vzápětí byl ale povolán k výkonu základní vojenské služby k útvaru PTP do Ostravsko-karvinských dolů. Zde pracoval tři roky jako voják a potom ještě jeden rok jako brigádník. Od roku 1955 byl zaměstnán u různých zemědělských podniků jako strojní technik.

Jan Zmrhal je dnes již posledním žijícím přímým účastníkem číhošsťkých událostí, který byl v této souvislosti internován ve vězení a zcela se mu tak proměnil jeho další život.

Režisér Jiří Fiedor o komunistických represích v Číhošti

Režisér Jiří Fiedor o komunistických represích v Číhošti

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín