Malíř porcelánu Antonín Číla, pozdější generál, začínal svoji vojenskou kariéru za 1. světové války na ruské frontě jako rozvědčík v České družině

Bývali Čechové stateční rekové. Malíř porcelánu Antonín Číla, pozdější generál, začínal svoji vojenskou kariéru za 1. světové války na ruské frontě jako rozvědčík v České družině.

Malíře porcelánu a učitele tělocviku Antonína Čílu zastihla první světová válka v Rusku. Chtěl bojovat, proto se přidal k České družině, kde se stal rozvědčíkem a zakresloval nepřátelské zákopy. Jako velitel roty bojoval u Zborova. Za bolševického povstání byl s plukem na Uralu. V roce 1919 hájil jako velitel 10. pluku bezpečnost transsibiřské magistrály. V Irkutsku to byl on, kdo předal legendární ruský státní poklad zástupcům místní vlády. V květnu 1919 odplul jako velitel transportu z Vladivostoku. Jméno Mikuláš si dal za pobytu na Rusi, když přestoupil k pravoslavné církvi. Zemřel v roce 1983 jako brigádní generál. V roce 1998 obdržel od prezidenta Václava Havla in memoriam Řád Bílého lva II. stupně.

Připravili: scénář Hana Všelichová, režie Zdeněk Všelicha, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín