Mladý dělník Jiří Gruntorád opisoval na psacím stroji zakázané knihy, Státní bezpečnost ho proto začala systematicky likvidovat.

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o „československých“ hrdinech, na které se často velmi rychle zapomnělo nebo zůstali úplně neznámými.

Když byl za knihy kriminál
Zásadní obrat v životě Jiřího Gruntoráda nastal, když šel pracovat jako zedník OPBH do bytu Václava Bendy. Poprvé se tam setkal se samizdatovou literaturou a dozvěděl se o Chartě 77. Začal opisovat knihy a založil i vlastní samizdatovou edici Popelnice. StB hledala záminku, jak ho potrestat, a když neuspěla s kauzou nelegálního vlastnictví pistole, vyprodukovala obvinění z „podvracení republiky“. Gruntorád měl socialistické zřízení podvracet tím, že opisoval zakázané autory a knihy, jako například Seifertův Morový sloup. Věznění v Minkovicích, které začalo v roce 1980, ho málem připravilo o život. Zachránilo ho přeřazení do Valdic, kde dokončil trest v roce 1984. Neústupný disident se po revoluci stal knihovníkem knihovny Libri prohibiti a získal státní ocenění za zásluhy.
Připravili: režie Vítězslav Romanov, scénář Adam Drda, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín