Pasekáři z Beskyd – Venuše Štefková. Chudí venkované v Beskydech riskovali život, aby pomohli partyzánům

Partyzánské hnutí v Beskydech za druhé světové války začalo v září roku 1944, kdy přistál v oblasti Lysé hory výsadek z Británie pod krycím názvem Wolfram. Vojáci zde měli provádět diverzní činnost a brzy se spojili s 1. čs. partyzánským oddílem Jana Žižky z Trocnova (pod vedením Jána Ušiaka a mjr. Dajana Bajanoviče Murzina), který se do Beskyd probil ze Slovenska.

Partyzány podporovali osadníci vesnic, obyvatelé městeček, učitelé, obchodníci, lékaři, sokolové a další. Největší oporou jim však byli především pasekáři, obyvatelé horských samot, dřevaři, lesní dělníci a hajní. Starali se o zásobování odbojářů potravinami, zdravotnickým materiálem a léky. Zajišťovali zpravodajskou službu, upozorňovali na hrozící nebezpečí a informovali je, co se děje v okolí.

Paní Štefková-Madejová patřila k pamětníkům těchto událostí. Žila v době války s rodiči v chalupě v Morávce poté, co je z Karvinska vyhnali Poláci. Také Madejovi pomáhali partyzánům.

Situace se prudce vyhrotila, když do hor vtrhli němečtí vojáci, aby v rámci operace Tetřev partyzánské hnutí zlikvidovali. Velitel Ušiak byl tehdy zraněn a později se v obklíčení zastřelil. Partyzáni se pod vedením Murzina přesunuli do Hostýnských vrchů. Po této akci začalo hromadné zatýkání, mučení a popravy pasekářů a ostatních, co odboji pomáhali.

Scénář a režie Daniel Gébová, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrMagazín