Mezi námi zvířaty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rodinný magazín o poutech mezi lidmi a zvířaty. Pořadem provází Daniel Šváb

Luboš Jery Procházka je nadšenec, který si ze svého koníčka dokázal vytvořit celoživotní povolání. Ve starém lomu plném odpadků u Boskovic spolu s partou kamarádů vybudoval westernové městečko. Jelikož chtěli pravé kovbojské americké koně, jako jedni z prvních je importovali z Ameriky. Cvičí je odlišným způsobem než je klasická drezúra, na základě neformálního vztahu člověka a zvířete, ve volnosti. Výsledek je vynikající, koně zvládají obtížné cviky...
Reportáž bude pojata jako příběh koně. Klisna Free Misty One, zvaná Fifinka, byla hříbětem, když si pro ni do Ameriky přijel Luboš Jerry Procházka. Letěla letadlem do Frankfurtu, kde byla spolu s ostatními několika koni v karanténě. Jelikož byla Fifinka bohužel chromá, musel s ní její majitel Jerry Procházka v rámci rehabilitace chodit denně 5 kilometrů. Ač byl zavalen v té době všemožnými problémy a sám pro sebe péči o koně v show vůbec neplánoval, nic jiného mu prostě nezbylo, nikdo jiný kromě něj nebyl k dispozici. Nakonec si na sebe ale s Fifi zvykli a Jerry se stal jejím jezdcem ve vlastní show.
Importovaní koně z Ameriky se stali základem úspěšného chovu amerických koní. Fifinka má už i své potomky... Mezi Fifinkou a majitelem Jerrym je krásný vztah koně a člověka. Fifi se v podstatě může cítit jako v Americe, protože Jerry vypadá a chodí jako americký kowboy.
Chovatelé papoušků se dělí na dvě základní skupiny: ti první se radují z toho, že jejich miláček umí několik slov a naučí se různým veselým kouskům. Ti druzí za svou nejvyšší metu považují zvládnutý odchov mláďat. Papoušci jsou totiž velmi inteligentní zvířata a své partnery si vybírají na celý život. Není proto jednoduché najít dva jedince, kteří se do sebe zahledí a založí ptačí rodinu. V přírodě papoušci vyhledávají dutiny stromů, ve kterých pak odchovávají mláďata. V tom je velký problém, zejména pro některé druhy ptáků. Přirozené prostředí pralesů mizí v souvislosti s činností člověka. Zatímco Brazílie či Venezuela (kde žijí např. amazoňan modročelý či oranžovokřídlý) mají ještě relativně dost pralesů, na karibských ostrovech se přirozený biotop s každým rokem zmenšuje. A tak například amazoňan kubánský je na seznamu ohrožených druhů CITES.
Obchod se zvířaty je výnosný byznys, ale export odchycených papoušků do Evropy je jednak trápením zvířat, větší část jedinců jej nepřežije, jednak znamená riziko zavlečení různých chorob, z nichž některé jsou přenosné i na člověka. Proto je velmi cenné, daří-li se někomu odchovat tato zvířata v zajetí. V podstatě je to spíše úkol státem dotovaných zoologických zahrad, někteří soukromí chovatelé se s ním však také dokáží úspěšně vyrovnat. Zveme vás ještě do zoologické zahrady v Brně na rozpravu o ledních medvědech a za jedním příliš samostatným opičákem.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Šimon Kasal 12. 2. 2018 23:01

  Pokračování??

  Stále doufám, že se tento bezvadný pořad vrátí na obrazovky. Netušíme, proč skončil? Telátko nebo…

 • Jiří Horák 4. 2. 2011 01:09

  Reprízy

  Zaradoval jsem se, když jsem - čistě náhodou -našel, že se opakuje tento skvělý pořad - v …

 • Jana Kubálková 7. 2. 2010 22:28

  To nemyslíte vážně..

  Proč končí tak úžasný pořad? Neměl dostatečnou sledovanost? Dobré věci rušíte a kraviny zůstávají...Byl to …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu