Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Překvapivé výsledky studie v MS kraji

Antigenní testy se hodí pro širší testování. To je výsledek studie, kterou dnes představili odborníci
z Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotního ústavu Ostrava. Antigenní testy podle jejich zjištění odhalí nákazu u 90 % lidí, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. Studie měla také navrhnout postup
pro případné celorepublikové testování. Zjišťovala např., kolik by k němu bylo potřeba odběrových míst a zdravotníků.

Překvapivé výsledky studie v MS kraji

Živě Eduard Ježo, ředitel Zdravotního ústavu Ostrava.

Olomouc hlásí pokles příjmů

S citelným poklesem příjmů i výdajů počítá kvůli dopadům pandemie návrh rozpočtu Olomouce
na příští rok. Příjmy města v návrhu činí přes 2,5 mld. Kč a ve srovnání se schváleným rozpočtem na letošní rok jsou nižší o více než 170 mil. Kč.

Společný podnik v Kopřivnici

Česká společnost Czechoslovak Group bude spolupracovat s německým zbrojařským podnikem Rheinmetall při výrobě taktických vojenských vozidel. Společný podnik ponese jméno české firmy Tatra a bude sídlit právě v jejím areálu v Kopřivnici v MS kraji. Zástupci obou firem ve středu podepsali na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta Zemana memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel.

Nemocnice se vrací k plánovaným operacím

Nemocnice v kraji se začínají zvolna vracet do běžného režimu, díky zlepšování epidemické situace chtějí mnohé z nich obnovit neakutní operační zákroky. Ty musely stejně jako v 1. vlně pandemie pacientům odložit. V MS nemocnicích je nyní hospitalizováno kolem 580 pacientů, maximum v době vrcholu pandemie činilo 840 hospitalizovaných.

Filharmonici streamují koncerty

Janáčkova filharmonie Ostrava odehraje do konce roku ještě několik streamovaných koncertů. Ten nejbližší už dnes. S filharmoniky vystoupí světově proslulý klavírista Lukáš Vondráček. Přednese Třetí klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození letos slaví celý hudební svět.

Policisté kontrolovali chatové osady

Na koních na vykradače chat. I tak strážníci ostravské městské policie touto dobou kontrolují
chatové a zahrádkářské oblasti. S příchodem chladného počasí už řada majitelů chaty a zahrady zazimovala. Jejich nepřítomnosti tak mohou využít zloději či nezvaní nocležníci.

Původ látky v Bečvě stále neznámý

Stále není jasné, jaká látka vytekla v úterý do řeky Bečvy výpustí v Juřince u Valašského Meziříčí.
Je to už 3. podobný případ za poslední 2 měsíce. Při tom prvním v září zahubil kyanid 40 tun ryb,
na konci října pak řeku znečistil nikl. Ani v jednom případě zatím policie ani ČIŽP neodhalila původce havárie. Po poslední události z počátku tohoto týdne lidé z Valašského Meziříčí nesmějí čerpat vodu z řeky.

Tresty za půlmiliardový podvod

Poslední 3 obžalovaní v kauze půl miliardového podvodu znají své tresty. Krajský soud v Ostravě jim zatím nepravomocně vyměřil 5 až 5,5 půl roku ve vězení. Podle žalobce patřili do skupiny 22 podvodníků v čele s Michaelem Bartesem. Ti už dříve dostali až 10leté tresty za to, že si mezi sebou prodávali karty na neomezený přístup k internetu a stát jim měl za nákup vrátit DPH.

Úspěch šumperských knihovníků

Živě Kamila Šeligová, ředitelka Městské knihovny T.G. Masaryka v Šumperku.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD