Olga Sommerová

režisérka

narozena 2. srpna 1949

Přední česká dokumentaristka, která se ve svých filmech zabývá sociálními tématy a mezilidskými vztahy, portréty obyčejných lidí i významných osobností, fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a politickou historií naší země. Dosud natočila téměř sto dokumentárních filmů, za něž získala několik desítek cen na domácích a zahraničních filmových festivalech.

V roce 1977 absolvovala FAMU – katedru dokumentární tvorby. V letech 1979–1980 pracovala jako redaktorka dokumentaristické redakce Československé televize. Poté se rozhodla pro svobodné povolání režisérky Krátkého filmu Praha a v letech 1989–1993 v něm pracovala jako jeho kmenová režisérka. Točila dokumentární filmy pro kina na formát 35 mm, a když bylo po revoluci promítání dokumentů v kinech zrušeno, začala točit dokumentární filmy pro Českou televizi.

Olga Sommerová je též významnou pedagožkou. Od roku 1991 působila na FAMU, kde byla v roce 1995 na základě habilitační přednášky Dokumentární film – má láska jmenována docentkou. Vedla dramaturgickou a realizační dílnu katedry a Katedru dokumentární tvorby. V roce 2002 z FAMU odešla a začala se naplno věnovat práci režisérky.

Externě spolupracuje s Filmovou školou v Písku, přednáší v dokumentaristickém semináři. Pořádá projekce, přednášky a besedy na pozvání kulturních institucí v celé České republice. V roce 2005 nastoupila jako mimořádná profesorka na Akademii umění v Bánské Bystrici a stala se garantkou oboru dokumentární tvorby.

Na základě úspěšného filmu O čem sní ženy vydala tři stejnojmenné knihy rozhovorů, a knihu O čem sní muži, které se staly bestsellery. V roce 1999 se stala předsedkyní Společnosti Boženy Němcové. Je členkou FITESu, ARASu a České filmové a televizní akademie. Účastní se členství v porotách domácích i mezinárodních filmových festivalů, například festivalu Jeden svět v Praze nebo MFF v Karlových Varech.

Odkazy

Fotografie