Životní cesta jedinečného divadelníka, hudebníka a básníka, který ovlivnil několik generací.
Režie: Olga Sommerová.
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Legendární a kultovní osobnost české kultury, Jiří Suchý, který se narodil 1. října 1931 v Plzni, uvedl v průběhu šedesáti let v Semaforu 97 her, napsal na 1400 písňových textů a hudbu k 500 písním. Prosadil se i jako básník, výtvarník, filmový režisér a scenárista. Renomovaná režisérka Olga Sommerová představuje Jiřího Suchého i jako člověka, který se musel poprat nejen s nepřízní režimu, ale i osudu. Jeho boj proti trvalým snahám komunistického režimu zničit divadlo, tedy vzít tvůrčímu člověku smysl jeho života, se táhl celým dvacetiletím normalizace. K tomu se musel vyrovnat se dvěma osudovými tragickými životními ztrátami – s předčasným úmrtím kongeniálního skladatele Jiřího Šlitra a milované manželky a spolupracovnice, výtvarnice Běly Suché.

Život a dílo Jiřího Suchého je rodinné stříbro této země. Je fenoménem nejen v kulturní, ale i společenské historie. Rozsah jeho díla je mimořádný, jeho stopa v našem povědomí zcela ojedinělá. Jeho mnohostranný a geniální talent jsou jedním z majáků české kulturní identity. Je fascinující, že po více než šedesáti letech jeho profesní dráha nekončí, dál ve vyprodaném Semaforu hraje, zpívá, píše a režíruje další divadelní hry.

Dokument zahrnuje nejen historii a současnost divadla Semafor, ale jde hlavně o atraktivní životopisný a tvůrčí portrét člověka, bez kterého by naše minulost i současnost byla o mnoho chudší.

Napište nám