Stala se nejúspěšnější českou sportovkyní. Do národního povědomí zapsala také jako jeden ze symbolů osudového roku 1968.
Režie: Olga Sommerová. Účinkují: Věra Čáslavská, Václav Havel, John Bok, Radka Čáslavská a další.
Věra 68

Snímek Věra 68 zahájil volnou trilogii celovečerních portrétů silných ženských osobností, které se vztyčenou hlavou prošly nástrahami minulého režimu. Následoval jej portrét zpěvačky Marty Kubišové Magický hlas rebelky a pěvkyně Soni Červené s názvem Červená. Jejich autorka, dokumentaristka Olga Sommerová, v nich působivě propojila dvě dominantní témata své bohaté tvorby – důvěrně zprostředkovanou ženskou zkušenost a zájem o nezávislé aktivity v předlistopadovém období.

Věra Čáslavská se zařadila se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi mezi nejúspěšnější sportovkyně světa. Zároveň se do národního povědomí zapsala jako jeden ze symbolů osudového roku 1968. Filmový portrét fenomenální gymnastky je souhrnnou bilancí života a kariéry této krásné, vytrvalé a odvážné ženy, která kvůli svému proslulému tichému gestu proti sovětské okupaci na mexické olympiádě ztratila možnost dále působit v československém sportu. Po bouřlivých ovacích ji čekalo vyloučení ze společnosti, chodila na výslechy Státní bezpečnosti a vydělávala si úklidem domů. Přesto nikdy neodvolala svůj podpis pod manifestem Dva tisíce slov, požadujícím demokracii v Československu.

Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, ale po rodinné tragédii v roce 1993 se na dlouhých šestnáct let stáhla do ústraní. Z něho ji vysvobodila až režisérka Olga Sommerová, která poskytla Věře Čáslavské možnost natočit velmi osobní životní bilanci. I díky ní si královna světové gymnastiky uvědomila, co všechno pro lidi nejen z naší země, ale i z Mexika a dokonce z dalekého Japonska znamená, a už jen proto má cenu nevzdávat se a dovést další boj k vítězství. V době natáčení bylo legendární sportovkyni šedesát osm let. Jako by právě toto symbolické číslo předurčilo další zásadní životní zlom Věry Čáslavské, který však s sebou nesl naději k pohybu vzhůru po neuvěřitelné sinusoidě jejího osudu. Bohužel, příští životní soupeř královny světové gymnastiky byl silnější a žena, jejíž životní postoj je velkým a inspirujícím odkazem, se v roce 2016 odebrala na pomyslný sportovní Olymp.

Napište nám