Dokumentární portrét Věry Čáslavské, nejúspěšnější české (československé) sportovkyně všech dob. Režie O. Sommerová

Snímek Věra 68 zahájil volnou trilogii celovečerních portrétů silných ženských osobností, které se vztyčenou hlavou prošly nástrahami minulého režimu. Následoval jej portrét zpěvačky Marty Kubišové Magický hlas rebelky a pěvkyně Soni Červené s názvem Červená. Jejich autorka, dokumentaristka Olga Sommerová, v nich působivě propojila dvě dominantní témata své bohaté tvorby – důvěrně zprostředkovanou ženskou zkušenost a zájem o nezávislé aktivity v předlistopadovém období.

Věra Čáslavská (*3. 5. 1942 – †30. 8. 2016) se zařadila se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi mezi nejúspěšnější sportovkyně světa. Zároveň se do národního povědomí zapsala jako jeden ze symbolů osudového roku 1968. Filmový portrét fenomenální gymnastky je souhrnnou bilancí života a kariéry této krásné, vytrvalé a odvážné ženy, která kvůli svému proslulému tichému gestu proti sovětské okupaci na mexické olympiádě ztratila možnost dále působit v československém sportu. Po bouřlivých ovacích ji čekalo vyloučení ze společnosti, chodila na výslechy Státní bezpečnosti a vydělávala si úklidem domů. Přesto nikdy neodvolala svůj podpis pod manifestem Dva tisíce slov, požadujícím demokracii v Československu.

Po sametové revoluci se stala poradkyní prezidenta Václava Havla, ale po rodinné tragédii v roce 1993 se na dlouhých šestnáct let stáhla do ústraní. Z něho ji vysvobodila až režisérka Olga Sommerová, která poskytla Věře Čáslavské možnost natočit velmi osobní životní bilanci. I díky ní si královna světové gymnastiky uvědomila, co všechno pro lidi nejen z naší země, ale i z Mexika a dokonce z dalekého Japonska znamená, a už jen proto má cenu nevzdávat se a dovést další boj k vítězství. V době natáčení bylo legendární sportovkyni šedesát osm let. Jako by právě toto symbolické číslo předurčilo další zásadní životní zlom Věry Čáslavské, který však s sebou nesl naději k pohybu vzhůru po neuvěřitelné sinusoidě jejího osudu. Bohužel, příští životní soupeř královny světové gymnastiky byl silnější a žena, jejíž životní postoj je velkým a inspirujícím odkazem, se v roce 2016 odebrala na pomyslný sportovní Olymp. Dnes by se dožila 80 let.

Napište nám