Životní příběh Soni Červené je svou dramatičností možné srovnat s příběhy dvou dalších českých operních hvězd, Emy Destinnové a Jarmily Novotné. Všem do jejich životů zasáhly politické režimy. Proto ukážeme osobní i uměleckou dráhu této pěvkyně v kontextu českých a evropských dějin.

Umělecká dráha světově proslulé pěvkyně Soni Červené čítá sto operních rolí ve čtyřech tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů. Na českou kariéru, započatou koncem padesátých let minulého století, navázala po návratu z třicetileté emigrace, během níž se stala světovou operní hvězdou.

Její životní příběh je svou dramatičností možné srovnat s příběhy dvou dalších českých operních hvězd, Emy Destinnové a Jarmily Novotné. Všechny tři pražské rodačky byly světově proslulé, všem třem zasáhly do soukromého a profesního života politické režimy.

Soňa Červená, pravnučka věhlasného výrobce žesťových nástrojů Václava Červeného, se narodila 9. září 1925 do rodiny pražského advokáta, zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného. V Československu měla za sebou stovky představení v muzikálech, řadu rolí v brněnském operním angažmá, filmy, nahrávky a koncerty. Komunistická moc ji však řadila mezi nepřátele a do opery pražského Národního divadla nesměla. Využila proto pozvání Státní opery v Berlíně, kde byla poctěna významným oceněním komorní pěvkyně.

Její devizou byla osobitá barva hlasu, dokonalá příprava, bezvýhradná oddanost jevišti a naprostá spolehlivost výkonů. Bylo proto přirozené, že ji angažoval i Herbert von Karajan, a to již na léto 1961 do Salcburku. Když do slavnostních her zasáhla jako blesk zpráva o postavení Berlínské zdi, nabídl jí angažmá ve Vídni. Proto se rozhodla za dramatických událostí odejít do světa. Navzdory dějinným turbulencím si zachovala svoji čest i noblesu. Nikdy se nevzdala svého češství, na němž lpěla jako vlastenka. Soňa Červená je nejen svou světovou uměleckou kariérou, ale i svými občanskými postoji hrdinkou národa.

Není bez zajímavosti, že od svého návratu do vlasti vytvořila pěvkyně už několik hlavních rolí v operách i činohrách. Soňa Červená je mimořádnou postavou české kulturní scény, udivuje tvořivou vitalitou i přes svůj věk.

Napište nám