Adriena Šimotová, Lenka Reinerová, Soňa Červená, každá jinak prožívala stejnou epochu, neklidné a vzrušující dvacáté století. Režie O. Sommerová

"Už v mládí mě okouzlovala moudrost starých žen. Hledala jsem v jejich vyrovnanosti, kterou vyzařovaly po prožitých životních bitvách, naději a inspiraci pro svůj vlastní život," říká zkušená dokumentaristka a letošní jubilantka Olga Sommerová. Ve svém snímku představuje tři význačné ženy, narozené za první republiky, které zasvětily svůj život umění i rodině. Všechny tři ženy byly v době natáčení ve svých osmdesáti letech bystré, tvořivé, moudré a rozhodně měly co říci mladším generacím.

Adriena Šimotová, osobnost českého moderního výtvarného umění. Lenka Reinerová, dramaticky zasažena oběma totalitami minulého století tak, že se její osobní život stal inspirací pro literární tvorbu. Soňa Červená, po emigraci vystupovala na světových hudebních scénách, doma bylo její jméno zapomenuto. Tyto tři ženy prožily na vlastní kůži dramatické dějinné zvraty dvacátého století a vstoupily do století jedenadvacátého nikoli jako odpočívající penzistky, ale jako aktivní, myslící a cítící staré ženy se stále mladým duchem. Olga Sommerová v nich našla strážkyně paměti minulého století, doklad ženské tvořivosti a síly i jedinečnou příležitost proniknout do soukromých dějin českého národa. V následujících letech se nechala inspirovat i dalšími silnými ženami, jejichž osud byl bezprostředně spjat s minulým stoletím. Na jedno z bytostných témat své tvorby tak navázala celovečerními snímky Věra 68 (portrét gymnastky Věry Čáslavské), Magický hlas rebelky (portrét zpěvačky Marty Kubišové) i návratem k osobnosti Soni Červené v dokumentu Červená.

Napište nám