Jean-Paul Belmondo

herec

narozen 9. dubna 1933

V Čechách velmi oblíbený francouzský herec Jean-Paul Belmondo se narodil 9. dubna 1933 na předměstí Paříže. Škola ho moc nebavila, raději se věnoval fotbalu a boxu, ve kterém v letech 1949–50 zaznamenal také několik úspěchů.

Svou první větší filmovou roli Jean-Paul dostal ve snímku U konce s dechem Jean-Luca Godarda v roce 1959 a hned po jeho uvedení do kin se stal ikonou nové vlny francouzského filmu. Režisér Philip de Broca s ním pak natočil sérii veleúspěšných filmů jako Cartouche (1962), Muž z Ria (1964), Muž z Hongkongu (1965) nebo Muž z Acapulca (1973), ve kterých se Belmondo vyřádil ve svých kaskadérských i komediálních schopnostech.

Málokdo ví, že Jean-Paul Belmondo je také úspěšným divadelním hercem. Na prknech, která znamenají svět, plně využil svůj smysl pro dramatický projev a vyžíval se především v rolích klasických postav, jakými byly Kean nebo Cyrano z Bergeracu.

V létě 2001 prodělal Belmondo na Korsice mozkovou mrtvici, která ho na čas vyřadila z filmového života. I s touto nepřízní osudu se ale slavný herec popral se ctí, rok na to se oženil s o třicet let mladší přítelkyní Natty a už o dvě léta později se jim navíc narodila dcera. Zatím poslední roli si Belmondo zahrál v dramatu Muž a jeho pes (2008), snímek je šikovně natočený a zbytečně neodhaluje hercovi těžkosti s pohyblivostí pravé ruky a mluvou.

Odkazy