iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 1. 2014
22:10 na ČT art

1 2 3 4 5

1 hlas
1799
zhlédnutí

Divadlo žije!

Osobitá interpretace Ibsenovy Nory v Uherském Hradišti — Ve Zlíně jsme zkoumali trend inscenovat nedramatické texty — Profil alternativního Divadla Líšeň

25 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Osobitá interpretace Ibsenovy Nory v Uherském Hradišti

  0:14 do playlistu

  Osobitá interpretace Ibsenovy Nory v Uherském Hradišti
  Nora je bezpochyby nejslavnější a také nejuváděnější Ibsenova hra. Jen u nás byla inscenována přinejmenším sedmačtyřicetkrát. Je to trochu paradox, protože s tímto textem, jehož ústředním tématem je přerod manipulované hrdinky v samostatnou ženu, vyvstává dnes inscenátorům problém – jak na věc? Cestou aktuální interpretace v režii Martina Františáka se vydali v Uherském Hradišti. Těžiště není v emancipaci hlavní hrdinky, ale v rozkrývání principu lži sobě i ostatním, který určuje vnitřní motivaci postav.

 • Ve Zlíně jsme zkoumali trend inscenovat nedramatické texty

  8:00 do playlistu

  Ve Zlíně jsme zkoumali trend inscenovat nedramatické texty
  Jako malý příspěvek k tématu, proč dnes stále častěji také velká divadla adaptují a inscenují původně nedramatické předlohy, jsme se vydali do Zlína. Hrají zde Kožíkova Největšího z Pierotů v dramatizaci Petra Michálka nebo Palubní deníky Hanzelky a Zikmunda z pera Vladimíra Fekara. Jakub Nvota připravil scénické čtení Knihy o hřbitově Samka Táleho, na jaře se můžeme těšit na Žítkovské bohyně. Je to program? Důvodem je hledání atraktivních diváckých témat, která dramatické texty nenabízejí.

 • Profil alternativního Divadla Líšeň

  16:35 do playlistu

  Profil alternativního Divadla Líšeň
  Experimentální Divadlo Líšeň je nejstarším brněnským nezávislým souborem. Během svého patnáctiletého působení za sebou zanechalo výrazné, hodně různorodé a hlavně kvalitní inscenace. Obsahově se pohybují od pohádek po politickou satiru, výrazově od loutek po stínohru. Aktuálně připravuje Divadlo Líšeň nové představení Žijte blaze (Pozdrav z ghetta), jehož tématem je holocaust.

Přehrát vše

Související