Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

29. 2. 2012

Česká televize oznámila čtveřici moderátorů Událostí

Česká televize představuje čtveřici nových moderátorů své hlavní zpravodajské relace Události. Moderátoři byli vedením České televize vybráni na základě kamerových zkoušek a pečlivého posuzování profesionálních kvalit jednotlivých moderátorů, jehož se zúčastnili také externí odborní poradci z řad novinářských profesionálů. Nový moderátorský tým Událostí ve složení Marcela Augustová, Jolana Voldánová, Aneta Savarová a Jakub Železný budou diváci vídat v novém studiu od 1. dubna 2012.

Celková změna formátu večerních Událostí České televize, která započala již začátkem letošního roku a vyvrcholí zcela novou podobou první dubnový den, patří ke klíčovým prioritám vedení České televize v čele s generálním ředitelem Petrem Dvořákem. „Výběr moderátorů je dalším krokem ve zkvalitňování hlavní zpravodajské relace České televize a věřím, že výsledek diváci ocení. Jsem velmi rád, že se nám jako nejlepší volba moderátorů Událostí potvrdila čtveřice osobností z řad České televize,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.   

V rámci výběru posuzovalo vedení zpravodajství společně s externími odborníky především kvalifikační, moderátorské i osobnostní předpoklady, dispozice pro týmovou práci a vysokou odolnost proti stresu. Podmínkou také byla minimální pětiletá zkušenost z elektronického média na pozici reportéra/moderátora. Noví moderátoři totiž budou vysíláni i do terénu v případě významných zpravodajských událostí, jakými jsou např. prezidentská volba či důležitá státní návštěva, a budou je přímo z místa komentovat.

„Výběr moderátorů jsme se skutečně snažili nepodcenit, a proto jsme k pilotním zkouškám přizvali i zkušené novináře, kteří dobře znají českou i zahraniční mediální scénu. Názory těchto lidí pro nás při rozhodování měly velkou cenu,“ říká ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Obsazení moderátorských postů konzultovalo vedení zpravodajství s Vítem Kolářem, bývalým ředitelem české sekce BBC, Robem Cameronem, zpravodajem BBC pro střední Evropu, Danou Schmidt, zpravodajkou deníku Politikenn a Jaromírem Volkem, mediálním odborníkem z Masarykovy univerzity v Brně.

Marcela Augustová je stabilní dlouholetou a zkušenou moderátorkou Událostí, pravidelně také moderuje volební studia. V redakci zpravodajství České televize působí od roku 1994, v České televizi začínala v oblasti tvorby pro děti a mládež. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze.

Jolana Voldánová je také velmi zkušenou a oblíbenou moderátorkou Událostí, svým profesionálním a příjemným vystupováním si získává diváky v různých anketách popularity. Kromě toho má na svém kontě také cenu Novinářská křepelka za významný žurnalistický počin novináři do 33 let. V redakci zpravodajství České televize pracuje od roku 1993, předtím pracovala pro Český rozhlas.

Aneta Savarová začínala v roce 2007 jako moderátorka na ČT24. V roce 2010 začala pracovat v Z1 jako moderátorka ekonomického zpravodajství, od loňského roku spolupracovala se zpravodajstvím ČT Brno a v závěru loňského roku se vrátila zpátky na ČT24. Vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Diváky si získává svým plynulým a příjemným projevem. Do týmu čtveřice moderátorů byla vybrána jako zástupce nové moderátorské generace, která bude zapadat do moderního prostředí virtuálního studia Událostí. „Velmi si vážím šance a důvěry, kterou mi dalo vedení ČT už pouhou pozvánkou do konkurzu. Má nominace na post moderátora Událostí byla pro mne velkým překvapením, o to více se budu snažit naplnit očekávání managementu televize a také samotných diváků,“ sdělila Aneta Savarová.

Jakub Železný je uznávaným moderátorem Událostí, komentářů, do České televize nastoupil v roce 2002. V letech 1997 -  2002 spolupracoval s komerčními televizemi, od roku 1993 dosud také spolupracuje s Českým rozhlasem. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. „Moderovat hlavní zpravodajskou relaci v této zemi vnímám jako obrovskou čest, ale zároveň i jako závazek vůči mým předchůdcům, kteří tuto tradici před více než padesáti lety zakládali,“ dodal Jakub Železný.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT