Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

2. 2. 2022

Babička jako Šance

Světový den boje proti rakovině připomene Česká televize dokumentem Babička jako Šance. Vypráví příběh ženy, která se i přes svůj pokročilý věk věnuje náboru dárců kostní dřeně. Vysílá ČT2 v pátek 4. února 2022 v 18 hodin. Snímek natočil její vnuk, Pavel Jakeš, který sám v dětství onemocněl leukémií.

Fascinující příběh Zdenky Wasserbauerové se začal psát před více než 25 lety. Starostlivá babička tehdy zažila strach o život svého vnuka, který se uzdravil díky transplantaci kostní dřeně. Zatímco on boj se zákeřnou chorobou vyhrál, jeho kamarád Honzík takové štěstí neměl. Nenašel se totiž vhodný dárce. Od doby se babička naplno věnuje šíření osvěty vedoucí k rozšíření registru potenciálních dárců, bourá předsudky a nemocným tak přináší šanci na uzdravení. Kde bere dnes už 82letá žena sílu a energii? Jak říká její vnuk, babička jede takzvaně na dřeň, je stále na cestách a dělá vše pro to, aby nikdo nemusel zbytečně umírat.

„Z našeho dokumentu mám velkou radost,“ netají se scenárista a režisér Pavel Jakeš. „Myslím, že se nám podařilo diváky rozsáhle informovat, vyvrátit jejich obavy z dárcovství a hlavně navzdory 26minutové stopáži zachovat film filmem. Skrze emoční příběh mé babičky a navzdory komplikovanosti tématu jsme nesklouzli k informativnímu naučnému videu, který by nejspíš neupoutal divákovu pozornost. Babička jako Šance je mimořádně lidským a motivujícím snímkem,“ dodává režisér.

Dokument inspiruje diváky k zamyšlení a změně jejich postoje. „Protože brečet nestačí, důležité je něco dělat,“ shodují se tvůrci filmu.

Scénář a režie: Pavel Jakeš // hlavní kameraman: Radim Vaňous // dramaturgyně: Lenka Marešová // vedoucí produkce: Hana Kopecká // výkonný producent: Pavel Plešák // kreativní producent: Dušan Mulíček

Přílohy

Babička Zdenka hledala dárce kostní dřeně i na LFŠ v Uherském Hradišti (2021 kB)

Pavel Jakeš, režisér snímku, se v dětství léčil s leukémií (1048 kB)