Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

21. 10. 2013

Česká televize odvysílá den před volbami Předvolební superdebatu s devíti lídry

Česká televize připravila před letošními parlamentními volbami doposud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější předvolební vysílání. Divákům tak poskytla nebývalý prostor pro získání informací o postojích a názorech všech relevantních kandidujících subjektů. Vedle speciálních vydání svých publicisticko-zpravodajských pořadů do vysílání zahrnula i čtrnáct debat s lídry ze všech krajů České republiky. Tuto sérii zakončí ve čtvrtek 24. 10. Předvolební superdebatou s devíti představiteli kandidujících stran.

Letošní předvolební vysílání je výjimečně rozsáhlé. Jen ve čtrnácti debatách, které se vysílaly ze studií v Praze, Brně a Ostravě, se od 25. září vystřídalo sto třináct lídrů z deseti politických subjektů. Díky zkušenostem, které již Česká televize měla z uplynulých let, jsme zvládli takto komplexní projekt připravit v rekordně krátkém čase,“ říká ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal a dodává: „Předvolební superdebata je vyvrcholením této série krajských speciálů. Potkají se v ní proto předsedové či volební lídři těch uskupení, která se v nich objevila více než jedenkrát.“

Do Předvolební superdebaty, kterou bude moderovat Václav Moravec, je tak pozváno devět politických stran, které se opakovaně objevily v krajských speciálech: ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPOZ, SZ, TOP 09 a ÚSVIT. Samotná superdebata je představí hned v několika polohách, jelikož bude rozčleněna do tří tematických celků. První blok, ve kterém vystoupí společně představitelé KSČM, ČSSD, ODS a TOP 09, bude věnován bilanci vývoje České republiky od posledních voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Následující část zmapuje dosavadní činnost a plány stran a hnutí, které usilují či znovuusilují o své zvolení do Sněmovny, tedy ANO, KDU-ČSL, SPOZ, SZ a Úsvitu. Všichni politici se nakonec setkají při závěrečné debatě věnované budoucímu vývoji země, procesu sestavování vlády a řešení nejpalčivějších problémů České republiky.

Každý z účastníků superdebaty, která se bude konat v Kongresovém centru a bude trvat přes sto třicet minut, si bude moci přizvat své příznivce, deset významných podporovatelů a čtyřicet dalších hostů do publika.

Klíč k výběrů hostů do Superdebaty

Česká televize pozvala do předvolební superdebaty zástupce devíti politických stran, které se kvalifikovaly volebním potenciálem v jednotlivých krajích. Volební potenciál sloužil České televizi jako klíč k výběru vždy osmi hostů hostů do každého ze 14 krajských předvolebních speciálů. Do superdebaty pozvala Česká televize zástupce těch stran, které se svým volebním potenciálem v krajích nominovaly alespoň do dvou krajských debat, tedy patřily nejméně ve dvou krajích k osmi politických stranám s nejvyšším volebním potenciálem. Takto se do závěrečné předvolební superdebaty nominovali zástupci stran ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPOZ, SZ, TOP 09 a ÚSVIT. Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by mohla strana v době provádění výzkumu hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb.

Předvolební vysílání České televize v číslech

Předvolební debaty v České televizi dosahovaly nadprůměrné sledovanosti vždy v těch krajích, ke kterým se vztahovaly. Celkový zásah debat dosáhl více než dvou milionů diváků. Nejsledovanější byla debata z Prahy, kterou si nenechalo ujít v průměru 276 tisíc diváků. Součástí předvolebního vysílání byly i pořady Interview Daniely Drtinové a Události, komentáře. Události, komentáře, které hostily vždy tři politické lídry, vidělo v průměru 155 tisíc diváků. Nejúspěšnější Interview Daniely Drtinové pak zhlédlo 150 tisíc diváků. Celkový zásah všech těchto pořadů byl přes dva a půl milionu diváků.

Alžběta Plívová
Tisková mluvčí

Přílohy

moderátor superdebaty Václav Moravec (3544 kB)