25 minut

8. února

Část: Dvořákovy tóny zazní po 130 letech

Obsah dílu

Rušením poboček pošta snížila ztrátu o miliardu — Déšť na Šumavě zvedá řeky a znemožňuje lyžování — Jednání západočeských zemědělců s ministrem — Spor o novou vodní elektrárnu nad Dívčím Kamenem — Třebíč zdražuje nájmy v obecních bytech — Technickým oborům na Plzeňsku chybí odborníci — V Česku přibylo turistů — Polévka z menzy zahřeje lidi bez domova — Dvořákovy tóny zazní po 130 letech

Části dílu

01:17
Rušením poboček pošta snížila ztrátu o miliardu
  Česká pošta uzavřela loňský rozpočet se ztrátou sedmi set milionů korun. Oproti předpokladu jejího vedení je deficit o miliardu nižší. Přispěly k tomu podle něj provozní změny a úspory - včetně uzavření tří set poboček. Z toho zhruba 60 jich bylo v našich regionech. Letošní hospodaření by pošta chtěla skončit s nulou.
  04:38
  Déšť na Šumavě zvedá řeky a znemožňuje lyžování
   Déšť začal v Pošumaví zvedat hladiny řek. Teploty nad nulou a četné srážky navíc komplikují lyžařské kurzy. Instruktoři musejí na horách hledat pro žáky náhradní program. I když některé školy výcvik na lyžích teprve čeká, na jiný termín ho přesunout nemůžou. Hotely a penziony už pro ně nemají další volné kapacity.
   08:27
   Jednání západočeských zemědělců s ministrem
    Čeští farmáři pokračují v protestech. Od státu chtějí, aby ukončil omezování zemědělské výroby, snížil daně i byrokratickou zátěž. Právě o té s farmáři v Karlovarském kraji jednal ministr zemědělství Marek Výborný. A řešili také výše dotací, bez kterých se - podle pěstitelů i chovatelů - neobejdou.
    11:57
    Spor o novou vodní elektrárnu nad Dívčím Kamenem
     Spor o malou vodní elektrárnu na Vltavě poblíž Dívčího Kamene na Českobudějovicku - soukromý investor plánuje stavbu v první a druhé zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les. Projekt kritizuje Asociace vodní turistiky a sportu. Podnikatel tvrdí, že postupuje podle předpisů.
     13:49
     Třebíč zdražuje nájmy v obecních bytech
      Třebíč zvyšuje nájemné ve většině městských bytů. Roste různě - závisí to na tom, kolik lidé platili původně. Nejvíc ceny porostou v bytech, kde byl nájem nejnižší. Ve srovnání s ostatními městy na Vysočině jsou ale platby za bydlení v Třebíči pořád levnější.
      15:55
      Technickým oborům na Plzeňsku chybí odborníci
       Firmám nejen v Plzeňském kraji chybějí řemeslníci a odborníci hlavně v technických oborech. I vysoké školy v posledních letech stále obtížněji získávají studenty na technické fakulty. V Plzni se případným zájemcům představilo víc než 50 firem z regionu.
       18:12
       V Česku přibylo turistů
        V Česku se loni ubytovalo - přibližně 22 milionů turistů - meziročně o 13 a půl procenta víc. Cestovní ruch se tím dostal na před-covidovou úroveň. Uvedl to Český statistický úřad – s tím, že v tuzemsku ale zároveň strávili zahraniční hosté - méně nocí než v roce 2019. Nejvíc jich mířilo do Prahy. V našich regionech lákala tradičně Hluboká, Český Krumlov a Šumava.
        20:18
        Polévka z menzy zahřeje lidi bez domova
         Menza jihočeské univerzity pomáhá potřebným. Nově se spojila s českobudějovickou charitou. Každý den jí daruje porce polévek, které se během obědů nevydají. Následně ji dostanou klienti azylového domu v Riegrově ulici. Polévku charitě občas darují i dobrovolníci, menza je teď ale největším dárcem.
         22:24
         Dvořákovy tóny zazní po 130 letech
          Radostná podívaná z českého venkova. Jihočeské divadlo uvádí premiéru opery Antonína Dvořáka - Jakobín, která je jednou z nejoblíbenějších a nejuváděnějších českých oper. Divákům nabídne příběh s historickým pozadím Velké francouzské revoluce podaný s láskou, citem, ale i laskavým humorem. Byli jsme se podívat na generální zkoušce.
          Přehrát celé video
          Stopáž25 minut
          Další díl
          9. února

          Přehled dílů

           
          Stopáž25 minut

          19. dubna

          Speed Marathon, den ve znamení měření rychlosti — Na horách bude dál sněžit — Dekarbonizace teplárny bude o miliardy dražší — Strojvedoucí se zaškolují na vlaky RegioFox — Nádraží na Vysočině zavoní — Bývalou policejní budovu už vlastní město — Malé nemocnice se stále snaží lákat mladé lékaře — Ámos ČT EDU za využívání digitálních technologií — Tygr z Hluboké odcestoval do Maďarska — Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat — Tradiční smolení dubových ležáckých sudů

          19. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          18. dubna

          Sníh ráno komplikoval dopravu na Šumavě — Soud zahájil insolvenční řízení s Kovosvitem — Výhodnější bydlení pro lékaře a učitele — Plzeň chce víc městských bytů — Výčepních je v Česku málo — V Českých Budějovicích začal Travelcon — Úskalí vysočinských cyklostezek — Oprava serpentin u Bečova nad Teplou — Plot na cestě k poutnímu místu u Tábora

          18. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          17. dubna

          Část zaměstnanců Kovosvitu nedostala výplaty — Jaderné úložiště na jihu Čech, pro a proti — Dopravu v Plzni omezí v létě opravy komunikací — V Karlových Varech plánují parkovací dům — Nácvik záchrany člověka z větrné elektrárny — Sdílená kola za sebou mají rekordní zimní sezónu — Vlci v blízkosti obcí mohou dostat GPS obojky — Plzeň chce nová úseková měření rychlosti — Záchranářem od štěněte — iReportéři na výletě do Humpolce

          17. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          16. dubna

          Havlíčkův Brod změní systém plateb za popelnice — Třídění tuků a olejů v Plzni ještě nezdomácnělo — Na Šumavě znovu nasněžilo — Protesty proti úpravě vodního zákona — Poptávka po slepicích v Česku opět roste — Mimořádný zájem o šestileté studium na gymnáziu — Vodovod i kanalizace pro Malesice — Letecká technika v novém muzeu ve Studenci — Tapiserie potřebuje zručnost restaurátorek

          16. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          15. dubna

          Bezpečnostní opatření v historickém dole Jeroným — Další školní ulice ve Žďáru nad Sázavou — Mimořádný zájem o přijímací zkoušky na gymnázia — Náhlá změna počasí — Některá města už brigádníky nezaměstnají — Exotické druhy zvířat v parcích i volné přírodě — Mladí pstruzi pro rybářské revíry — Vodáci si letos na řekách za služby připlatí — Rekonstrukce historické kašny v Táboře začala

          15. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          12. dubna

          12. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          11. dubna

          11. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          10. dubna

          10. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          9. dubna

          9. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          8. dubna

          8. 4. 2024 na ČT1

          Napište nám