Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Nová Karolina a její Forum

Jako první budoval v Ostravě na tomto velkém pozemku své první impérium průmyslník Salomon Mayer Rothschild. Nejstarší šachtu a pak i koksovnu pojmenoval po své ženě Karolině. Někteří obyvatelé Ostravy si jistě ještě pamatují, jak jim nad hlavami do koksovny jezdily vozíky s uhlím. Ale časy se mění. Důl a koksovna jsou dávno pryč. Pozemek byl srovnán se zemí a vyrostla zde Nová Karolina, vzbuzující vášně i obavy.


Portrét

Druhá deska Charlie Straight

Třinecká kapela Charlie Straight zazářila na hudební scéně svou debutovou deskou. Kromě pochvalných recenzí v médiích získala také tři ceny Akademie populární hudby. Od skupiny zpívající anglicky a ovlivněné britskou hudební scénou se samozřejmě čeká, jestli bude schopná svou pověst talentované hvězdy potvrdit. Má čtveřice dvacetiletých hudebníků i na novém albu pořád dost nápadů, aby prorazila se svou tvorbou konečně také do vysněných mezinárodních vod?


Rozhovor

Rozhovor s Romanou Rosovou

Zatímco nové obchodní domy mají na růžích ustláno, staré chátrají. A při tom patří k symbolům města a o jejich architektonické hodnotě není pochyb. Módní dům Ostravica Textilia je architektonický skvost postavený ve dvacátých letech. Tvoří ho komplex tří budov. Zchátralé domy, stejně jako vedlejší pozemek, vlastní už několik let firma Amadeus Real, která slíbila, že Ostravici opraví a vedle postaví obchodní dům nový. Část památky chtěla nejprve firma bourat, ale teď se jí chce zbavit úplně.


Buďte v obraze

Čechovův Ivanov v Ostravě

Divadelní režisér Štěpán Pácl si poprvé vyzkoušel jaké to je inscenovat Čechova. Nastudoval ho v Národním divadle Moravskoslezském a do hlavní role obsadil Tomáše Jirmana. Jedna z vrcholných autorových her se odehrává na ruském venkově, kde se schází společnost, aby debatovala o životě, zabíjela nudu a hledala smysl života. Ivanov se nudí, Ivanov neví, s kterou ženou má žít, neví, proč je na světě, život je pro něj rébusem s nejasným poselstvím. Ale pak se jednoho krásného dne rozhodne a…


Nenechte si ujít

Uloženo v depozitu

Tenhle modrobílý džbánek věnoval domu muzea ve Valašském Meziříčí řezník Šumný v roce 1907. Není to ale jen tak obyčejný džbánek. Říká se mu šalebný nebo kouzelný, protože sloužil k oklamání konzumenta.

Šalebný džbánek – keramika - fajáns, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín


Buďte v obraze

Pozvánka na Figarovu svatbu

Figarova svatba se na profesionálním českém jevišti objevila poprvé v roce 1881 ve Švandově divadle na Smíchově. Klasickou komedii nastudoval v Divadle Petra Bezruče Martin Františák a roli chlípného hrabě Almavivy hraje Norbert Lichý.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín