Kultura.cz

23. prosinec 2012

Část: Kritická židle: Roman Lipčík

Obsah dílu

Výstava šumavských betlémů — Roman Lipčík — Vladimír Houdek

Části dílu

00:45
Buďte v obraze
  03:30
  Výstava šumavských betlémů
   Zřejmě největší skříňový betlém v České republice je lákadlem výstavy šumavských betlémů v Kašperských Horách. Šestým rokem ho tu společně vytvářejí místní autoři – řezbář Vladivoj Hrach a truhlář Jiří Brož. V naší reportáži se dozvíte, jak tvůrci v třípatrovém prostoru vytvářejí perspektivu figurek a kteří z obyvatel jim slouží jako reálné vzory.
   10:35
   Buďte v obraze
    13:05
    Kritická židle: Roman Lipčík
     Na Kritickou židli usedne publicista Roman Lipčík a zamyslí se nad fenoménem „návratu legend“. Jako tuzemský příklad uvede legendu českého bigbítu Olympic, který oslavil padesát let na hudební scéně. Stejný počet let existence si velkolepým turné připomíná i slavná britská kapela Rolling Stones.
     17:40
     Portrét: Vladimír Houdek
      Portrét jsme věnovali letošnímu vítězi Ceny Jindřicha Chalupeckého. Osmadvacetiletý Vladimír Houdek pochází z Nového Města na Moravě, vystudoval AVU v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla. V roce 2010 získal Cenu kritiky za mladou malbu. Na začátku své kariéry se Houdek podle odborníků soustředil na expresivní narativní malby, postupně ale v jeho díle začaly dominovat stále větší monochromní plochy. Mezinárodní porotu přesvědčil souborem dvaceti pláten, v nichž kombinuje malbu s koláží, vše v tónu tlumenějších barev a geometrických linií.
      24:56
      Soutěž
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       27. prosinec 2012

       Kultura.cz na sociálních sítích

       Napište nám