Magazín nejen folkové hudby se skupinami Žalman a spol., Bezefšeho a dalšími (2005). Režie V. Fatka

Červnové vydání magazínu Na moll předznamená dobu prázdnin, toulek po přírodě, čas letních festivalů. Volným pojítkem tohoto dílu totiž bude návrat ke kořenům folku, dočkáme se ozvěn trampské hudby, vychutnáme romantiku hudební i textovou.

Pozvání k živému koncertu na Farmu Bolka Polívky v Olšanech přijala skupina Žalman a spol. Její vůdčí duch, písničkář Pavel Žalman Lohonka, vždy patřil mezi autory, kteří se nijak nestyděli za trampské, romantické kořeny své tvorby, jakkoliv Žalmanovy písně pomáhaly vytvářet folkový kánon zejména v letech osmdesátých. Žalmanových inspirací ovšem bylo více, nesmíme zapomenout na jihočeskou lidovou muziku, její melodičnost, průzračnost, zpěvnost.

I mezi mladými kapelami najdeme projekty v zásadě konzervativní, přesto nadprůměrné. Příkladem může být pražská skupina Bezefšeho, která se zabývá vícehlasým zpěvem – spirituály. Expresivní výraz, lahodná barva vícehlasu a zároveň precizní ladění řadí tuto skupinu mezi renomovaná tuzemská vokální uskupení.

V pořadu, kterým diváky ČT provede Veronika Havlová, nás čeká další vydání hitparády Top na moll, brouzdání archivem ČT, písničky, rozhovory, informační glosář Jiřího moravského Brabce atd.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba