Záznam vystoupení brněnské skupiny Quanti minoris a Jaroslava Olina Nejezchleby a jeho formace Kybabu. Anička Duchaňová s divadlem Anička a Letadýlko a hrou Království (2011). Režie V. Fatka

V tomto vydání pořadu Na moll se představí Kybabu, nová kapela Jaroslava Olina Nejezchleby. Violoncellista (a baskytarista) Jaroslav Olin Nejezchleba je rodák z jižní Moravy, který po zkušenostech v cimbálové muzice a po studiu na konzervatoři v Brně odešel do Prahy, kde se stal nejprve členem folkrockové skupiny Marsyas a poté rockových ETC… v čele s Vladimírem Mišíkem. Hostoval na deskách řady dalších kapel, je členem volného sdružení Blues Session, tria Ivana Hlase nebo skupiny Njorek, která hraje moravské lidové písně ve složení violoncello, kytara a citera. Na začátku roku 2010 vydal Nejezchleba u příležitosti svých 50. narozenin své první autorské písničkové CD Noční lov, na kterém se představil jako autor osobitých textových výpovědí a vkusný písničkář. Až po vydání alba vznikla současná formace Kybabu, která hraje právě Nejezchlebův autorský repertoár. Jejími dalšími členy jsou kytarista Norbi Kovács (který s Nejezchlebou album natočil) a bubeník Šimon Kotek.

Druhým hostem pořadu bude brněnská skupina Quanti minoris v čele s milovníkem historických nástrojů a středověké poezie Zdeňkem Němečkem. Na svém kontě má vítězství z Porty i hlavní cenu na Mohelnickém dostavníku, a to přesto, že na těchto velmi tradičních festivalech vystupuje s rockovou rytmikou. Svůj styl Quanti minoris pojmenovali „hrad rock“ – tedy „hradní rock“.

Formou krátké reportáže pak nahlédneme na zkoušku divadélka Anička a Letadýlko, jehož duší je Anička Duchaňová, 31letá herečka, absolventka oboru herectví alternativního a loutkového divadla a členka skupiny Jablkoň. Představíme si nové písňové album Království, které soubor Anička a Letadýlko právě vydává ve spolupráci se skupinou Jablkoň a které je hudebně-dramatickým přepisem stejnojmenného představení o malé holčičce Emě, která sestoupí do podzemního království květin, aby poznala jedno z největších tajemství.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
ŽánrHudba