Energický koncert při příležitosti 75. narozenin legendárního baskytaristy Vladimíra Gumy Kulhánka.

Záznam koncertu k příležitosti 75. narozenin legendárního baskytaristy Vladimíra Gumy Kulhánka z brněnského Sono Centra. Na vystoupení zahrál Vladimír „Guma“ Kulhánek hned se čtyřmi kapelami. Dvě z nich psaly historii československého bigbítu a dvě zastupují současné aktivity jednoho z našich nejlepších baskytaristů. Koncert představuje formace: Livin Free, Luboš Andršt & Energit, Vladimír Mišík & Etc. „40“ a vrcholem večera je pro tuto příležitost obnovené Flamengo, které hraje skladby z legendární a snad nejznámější bigbíťácké desky Kuře v hodinkách (1972). Vladimír „Guma“ Kulhánek (narozen 4. září 1944 Praha) je přední český baskytarista. Byl členem mnoha významných českých hudebních skupin např. Flamengo, Bohemia, Blues Band, Etc..., Stromboli, nebo Krausberry. Je oblíbeným studiovým hráčem a podílel se na dlouhé řadě hudebních alb různých žánrů. Má velmi osobitý a nezaměnitelný styl plný bohatých figur. Jako jeden z mála českých baskytaristů používá bezpražcovou baskytaru. Kulhánek vystudoval VŠCHT, ale už od studentských let se věnoval hudbě. Nejprve hrál na kytaru, pak se shodou náhod dostal k baskytaře a u té už zůstal. První významnější kapelou, ve které hrál, byla skupina Donald. Se skupinou Flamengo natočil desku Kuře v hodinkách, která je považována za důležitý mezník české beatové hudby. Od roku 1972 hrál v Semaforu. Pak následovalo působení v doprovodné kapele Evy Pilarové a krátké působení v předříhovské skupině Katapult. Dalšími zastaveními byla pop rocková kapela Bohemia Leška Semelky, Kroky Františka Janečka a kapela Jany Kratochvílové. V letech 1981–1984 hrál společně s Lubošem Andrštem a Petrem Lipou v kapele Blues Band Luboše Andršta. Od roku 1985 vystupoval s Etc... Vladimíra Mišíka. V té době se zúčastňoval i jiných projektů – byl hostem Pražského výběru, s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou vytvořil Stromboli. Po opuštění Etc hrál ve skupině Krausberry, doprovází zpěvačku Annu K a vystupuje společně se Stanislavem Kubešem a Romanem Dragounem ve formaci T4. Také hraje ve skupině November 2nd a od listopadu 2011 v blues rockové kapele Kulhánek–Holeček–Razím–Kowacz. Ke všem vyjmenovaným skupinám je potřeba připočítat ještě velké množství studiových nahrávek. Vladimír Kulhánek nemá přesný přehled o všech nahrávkách, odhaduje tento počet asi na osmdesát. V roce 2013 byl uveden do Beatové síně slávy.

Livin Free – nový autorský projekt, ve kterém působí kromě Vláďi „Gumy“ Kulhánka i varhaník a zpěvák Honza Holeček. Dalšími členy jsou Tomáš Frolík (kytara) a Michael Nosek (bicí), oba dva posledně jmenovaní působí zároveň v uznávané skupině The Bladder Stones, která patří k nejrespektovanějším novátorským kapelám naší klubové scény. Tvorba Livin Free je ovlivněna americkou hudbou. V písních lze slyšet prvky rocku, blues a dokonce i gospelu.

Energit – Legendární rocková skupina, ve které v současnosti Vladimír „Guma“ Kulhánek působí. Energit původně založil v roce 1973 kytarista Luboš Andršt spolu se zpěvákem a varhaníkem Ivanem Khuntem (ex Flamengo), bubeníkem Erno Šedivým (ex Flamengo) a basistou Vladimírem Padrůňkem (ex JazzQ). Sestava v průběhu let několikrát měnila své žánrové zaměření a tomu se přizpůsobovala i její sestava.

Vladimír Mišík & Etc… „40“ – koncert Vladimíra Mišíka obklopeného našimi nejlepšími muzikanty. Jmenovitě půjde o: Vladimíra „Gumu“ Kulhánka (basa), Pavla Bohatého (zpěv) Stanislava „Kláska“ Kubeše, Pavla Skálu (kytary), Jaroslava „Olina“ Nejezchlebu (violoncelo) a Jiřího „Zelího“ Zelenku (bicí). Tato sestava před několika lety podnikla s velkým úspěchem turné na oslavu čtyřiceti let Etc…

Flamengo – Desku Kuře v hodinkách, která je pro českou bigbítovou historii naprosto zásadní a jejíž název s úctou skloňuje již několik hudebních generací, netřeba více představovat. Flamengo připomene právě toto tvůrčí období výběrem skladeb z jmenované desky. Skupina vystoupí ve složení Pavel Bohatý (klávesy, zpěv), Vladimír Mišík (zpěv), Jakub Doležal (Saxofon, flétna), Vladimír „Guma“ Kulhánek (basa), Pavel Fořt (kytary), Pavel Skála (kytary) a Jiří Zelenka (bicí).

Napište nám