Lenka a Martin

Lenka pracuje jako vysoce postavená manažerka v automobilovém průmyslu a její muž Martin je na rodičovské s dvouletým Dominikem, do práce chodí na jeden půlden v týdnu. Teď čekají dcerku, se kterou chce být Lenka doma alespoň tři měsíce, ideálně celých pět měsíců mateřské, pak ji vystřídá opět Martin.

Lenka a Martin

Lenka a Martin

Rozhovor po tiskové konferenci k uvedení čtvrté řady seriálu.

Rozhovor

Proč jste se rozhodli se do Čtyři v tom přihlásit?

Lenka: Rozhodli jsme se úplně náhodou, protože mně se ten pořad vždycky hrozně líbil, a když jsem byla těhotná, tak jsem se chtěla podívat, jestli se už nenatočilo pokračování. Zjistila jsem ale, že tvůrci zrovna hledají nové protagonisty. A protože je tato série zaměřená na otce, tak to byla jasná volba, protože Martin vlastně byl na rodičovské dovolené i s Dominikem.

Čím Vás pořad zaujal?

Martin: Tím, že zobrazuje každou rodinu dlouhodobě. Je tam vidět, jak se matky vyrovnávají s těhotenstvím. Když je člověk v té situaci člověk sám, tak to určitým způsobem pomáhá.

Co bylo Vaším zdrojem informací, když jste otěhotněla?

Lenka: Přiznám se, že já to zase tolik neřeším, takže jsem si nevyhledávala skoro nic. Hlavně jsem se ptala na zkušenosti kamarádů a známých, kteří už děti měli.

Kdo z ostatních párů Vás nejvíc zajímá?

Lenka: Já jsem zvědavá na všechny. Líbí se mi, že všichni máme různá zázemí a odlišný životní styl.

Jak byste ohodnotila české porodnictví?

Lenka: Upřímně nad tím moc nepřemýšlím, nejsem taková, že bych si chtěla měnit porodní plán a tak podobně. Vím ale, že pro maminky, co by třeba si ten plán chtěli sami nějak udělat, situace už tak přívětivá není.

Jak jste si zvykli na natáčení, nevadilo by vám, kdyby pokračovalo?

Lenka: No zvykli jsme si bez problémů, ale musím říct, že už stačilo :-)

Lenko, co je pro vás na roli otce to nejdůležitější?

Lenka: Na roli otce je pro mě nejdůležitější podpora. Potřebuji se mít na koho se obrátit, s kým sdílet radosti a starosti a je pravda, že můj muž se do toho rodinného života angažuje hodně.

Martine, převzal jste vzorce rodiny z domova? Je pro Vás váš otec vzorem v chování k dětem?

Martin: Určitě nepřevzal, v naší rodině byly role rozděleny tradičně. Můj otec na rodičovské nebyl, takže jsem si vytvořil svůj vlastní způsob výchovy dětí. Ze začátku to pro mě samozřejmě úskalí bylo. Ale teď už to není žádný problém.

Vaše partnerka říká, že ve vás měla během porodu velkou podporu, jak jste to vnímal Vy?

Martin: Když už jsme se jednou pro děti rozhodli, tak se snažím být oporou, jak to jenom jde.

Vidíte nějaký generační rozdíl v rolích otce dnes a dříve?

Lenka: Myslím, že ten rozdíl tam je. Otcové se více zapojují do rodinného života a do mateřství. Ale také bych řekla, že je to velmi individuální.

Proč jste se rozhodli, že otec bude na rodičovské dovolené?

Martin: Bylo to převážně z finančních důvodů.

Máte rádi cestování, cestujete hodně i s vaším prvním dítětem Dominikem?

Martin: S Dominikem už moc ne, hodně jsme cestovali před tím, ale když se narodil, tak to moc nešlo. Až oba vyrostou, tak se těšíme, že zase budeme moct jezdit po světě, protože to máme hrozně rádi.

Lenka a Martin byli také na chatu, kde odpovídali na vaše dotazy.

» Záznam chatu ze čtvrtka 3. května 2018

Hrdinové čtvrté řady