Dokument o unikátních lékařských metodách, které pomáhají rodičům očekávajícím vícerčata.
Režie B. Kopecká.

Vícečetné těhotenství je jedno velké drama a očekávání. Rodiče už dopředu své potomky milují a chystají se na ně jako každá jiná rodina. Než však dojde na úsměvné, byť vyčerpávající problémy typu, jaké dítě chytat dřív, když každé běží na jinou stranu, nebo jak kojit tři děti, když prsa má máma jen dvě, je tu ta nejdramatičtější fáze, a tou je těhotenství.

Není totiž zcela přirozené mít v děloze více plodů najednou a často dochází k závažným komplikacím, nejčastěji k transfúznímu syndromu, kdy jeden z plodů roste na úkor druhého. V posledních letech se rychle vyvíjí fetální medicína, která umožňuje operovat děti ještě před narozením, a tedy zajistit „spravedlivou” výživu pro všechny. Jakýkoli operační zákrok ale může ohrozit celé těhotenství. Často jsou tak rodiče vícerčat postaveni před nelehkou volbu – operovat, nebo odstranit jeden plod, nebo riskovat předčasný porod a ztrátu všech... Bojuje se o každý týden, který budoucí potomci stráví v děloze – každý týden navíc může znamenat vyvinutější orgány nebo navždy rozhodnout o kvalitě zraku a sluchu… Okolí to přitom často nechápe, soudí je, aniž by mělo dost informací a nezřídka na rodiče dokonce útočí, že redukují plody, aby si usnadnili život.

Nejen z Česka, ale i ze Slovenska a z Německa míří rodiče do pražského Podolí za specialisty, kteří dětem ještě v děloze dokážou v některých případech operovat vrozené vady a nádory. Budeme sledovat práci týmu operatéra MUDr. Hašlíka a dozvíme se o nových možnostech medicíny. A také o tom, jaké to je, když vám na ultrazvuku řeknou, že čekáte dětí víc. Jak později, když se šťastně narodí, máte na mazlení denně jen hodinu, na kterou se děti vytahují z inkubátoru.

Napište nám