Piráti versus ministr Blažek?
Část: Reforma penzijního systému
Obsah dílu
Rozkol v koalici kvůli ministru Blažkovi?
Piráti hlasují, zda setrvání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ve vládě ohrožuje důvěru v právní stát. Hlasování iniciovala europoslankyně Markéta Gregorová. Blažkovi vyčetla, že se dotazuje na živé kauzy a dostává se tak podle ní do střetu zájmů. Blažek nabídl Gregorové otevřenou debatu. Premiér Petr Fiala (ODS) se hádek v koalici neobává.
Části dílu
Adéla Jelínková, investigativní reportérka, Seznam Zprávy
Vratislav Dostál, politický komentátor a reportér, info.cz
Lukáš Jelínek, politický analytik
Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů
Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR
Petr Jánský, Institut ekonomických studií, Fakulta sociálních věd UK, člen představenstva České ekonomické společnosti, člen Národní ekonomické rady vlády
David Klimeš, novinář
Přehled dílů
Jak znovu udělat z Česka ekonomického tahouna Evropy
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček /STAN/ představí novou hospodářskou strategii. Ta má ambici dostat Česko mezi deset ekonomicky nejvyspělejších zemí v Evropské unii, a to do roku 2040. Dokument zmiňuje státní podporu modernizace domácích firem, zejména těch malých a středních. Více pozornosti by se pak mělo věnovat čisté mobilitě a výrobě polovodičů. Premiér Petr Fiala (ODS) na strojírenském veletrhu prohlásil, že česká ekonomika je ve srovnání se situací před rokem z nejhoršího venku. Bude-li Česko aktivní, může podle něj v globální technologické a energetické transformaci hodně získat. Klíčové je podle něj zajistit energetickou soběstačnost.
90′ ČT24
Počasí — Stručný přehled témat — Kdo bude vládnout v krajích — Zkáza po hurikánu na Floridě — Prezidentské volby v Americe — Požár pekárny v Berouně — Návrh na zvýšení platů politiků — Odklízení škod po povodni na Jesenicku
150 let legendární Velké pardubické steeplechase
Legendární Velká Pardubická si připomíná 150 let od prvního dostihu. 5. listopadu 1874 zvítězil ve Francii narozený hnědák FANTÔME s anglickým jezdcem Sayersem. Jeho bronzová socha stojí před hlavní tribunou, poblíž desek cti se jmény vítězů všech ročníků. Velká Pardubická patří mezi nejtěžší překážkové dostihy na světě. Letos pořadatelé připravují "jízdní pruhy" k nejobtížnější překážce, tedy Velkému Taxisovu příkopu. Má koním ulehčit přípravu na obávaný skok.
Povinné zálohy na PET lahve a plechovky?
Zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky má zavést novela zákona o obalech, kterou předkládá ministerstvo životního prostředí. Cílem je zvýšit míru recyklace a omezit množství odpadu v přírodě. Proti návrhu se ostře postavily obce, kraje i Hospodářská komora. Argumentují tím, že zálohování bude dražší systém než současná recyklace přes kontejnery a lidem zdraží potraviny. PET lahve a plechovky zálohují ve 14 evropských zemích, včetně například Slovenska.
Vliv změn klimatu na počasí
Velmi silný hurikán Milton se valí mexickým zálivem na západní pobřeží Floridy. Do bezpečí utíkají statisíce lidí. Nejnovější studie změn klimatu podle autorů opět prokázala, že hurikány se budou stále zhoršovat, pokud bude člověk pokračovat ve spalování fosilních paliv a tím oteplovat planetu. Nedávný Hurikán Helene po sobě zanechal na jihovýchodě USA stopu zkázy dlouhou více než 800 kilometrů. Hlavní vliv na to, jak velké množství energie obsahoval, měly mimořádně vysoké teploty oceánu v Mexickém zálivu, které jsou o dva stupně vyšší než v dobách před průmyslovou revolucí.
Noví ministři Fialova kabinetu se ujímají funkcí
Vláda premiéra Petra Fialy je opět kompletní. Prezident Petr Pavel jmenoval nové ministry - Lukáše Vlčka /STAN/ na resort průmyslu a obchodu a Petra Kulhánka /STAN/ na resort místního rozvoje. Po uvedení do úřadu se oba rozjeli na své první pracovní cesty. Vlček zamířil na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, kde chce představit novou hospodářskou strategii. Kulhánek odjíždí na Jesenicko, kde bude s tamními politickými představiteli řešit pomoc po nedávných povodních.
7. říjen – Blízký východ ve válce
Rok od nejhoršího teroristického útoku v dějinách Izraele. 7. října 2023 teroristé z hnutí Hamás vtrhli na izraelské území a zabili přes dvanáct set mužů, žen i dětí. Dalších 251 unesli jako rukojmí. Některé se od té doby podařilo osvobodit, některé vyměnit za palestinské vězně. V zajetí jich zůstává stovka, část je ale zřejmě po smrti. Výročí připomíná řada pietních akcí po celém světě. Už ráno dorazil izraelský prezident Herzog, představitelé armády a pozůstalí k památníku poblíž kibucu Reim, který řádění Hamásu připomíná.
90′ ČT24
Počasí — Stručný přehled témat — Výročí krvavého útoku Hamásu — Vláda by měla podle opozice požádat o důvěru — Předsedou KDU-ČSL chce být Jurečka a Výborný — Zítra začne stávka justičních zaměstnanců — Osmdesáté výročí karpatsko-dukelské operace
Evropská cla na čínské elektromobily
Evropská komise má zelenou k prosazení cel na dovoz elektromobilů z Číny. Proti návrhu se nepostavila dostatečná většina členských států EU. Čínské elektromobily mají podle šetření Evropské komise velkou konkurenční výhodu, neboť je na jejich výrobu možné čerpat subvence. Proti clu se staví němečtí výrobci elektromobilů, kteří loni zhruba třetinu aut prodali právě na čínském trhu. Celní bariéry vůči čínským výrobcům rostou i v USA a Kanadě. Obě země na asijskou produkci uvalily rovnou 100 %.
O kolik porostou platy ve veřejné sféře?
Platy ve veřejném sektoru příští rok vzrostou o 1400 korun měsíčně. Dohodla se na tom vláda s odbory. Podle premiéra Petra Fialy i odborového předáka Josefa Středuly jde o dobrý kompromis. Zástupci zaměstnanců tak odvolali stávkovou pohotovost. Dohoda o růstu platů se týká platových skupin jedna až čtyři. U skupiny pět, do které spadají pracovníci ve školství, bude vláda s odbory ještě jednat o tom, jak přesně se mzdové prostředky rozdělí.