90’ ČT24
Přehled dílů
Prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky rozděluje sněmovnu
Opoziční poslanci z ANO a SPD kritizují nový způsob posuzování zdravotního postižení ukrajinských uprchlíků a zejména automatické prodlužování ochrany podle předpisu EU. V Česku zatím platí do března 2025. Dočasná ochrana umožňuje uprchlíkům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Ukrajinci zaplatili českému státu letos za první tři čtvrtletí na odvodech a daních o 5,7 miliardy korun víc, než získali na podpoře.
Ústavní soud zrušil část novely lex Babiš II
Ústavní soud zrušil část tvz. lex Babiš II, která zpřísňovala pravidla pro střet zájmů politiků-například vlastnictví médií nebo přijímání dotací u členů vlády. Právní úprava, kterou navrhl poslanec Jakub Michálek /Piráti/, podle ÚS vznikla jako neústavní přílepek k jiné normě. Ta řešila fungování úřadu pro dohled nad politickými stranami. Neústavní tak byla procedura, obsahem novely se soudci nezabývali. Novela tří zákonů označovaná jako lex Babiš II například znemožnila, aby vybraní veřejní funkcionáři byli zároveň skutečnými majiteli médií. Návrh na zrušení podalo 70 poslanců ANO.
Geopolitické šachy na Blízkém východě
Režim Bašára Asada se zhroutil. Prezident uprchl podle agentury TASS do moskevského azylu. Syrský premiér slíbil spolupráci na předání moci v zemi. Povstalci kontrolují asi třetinu Sýrie, část území kvůli své bezpečnosti dočasně obsadil Izrael a Turecko. Do konfliktu s postupujícími povstalci se dostali Kurdové. Satelitní záběry ukazují, jak Rusko evakuuje tamní vojenské základny.
Velký otazník zůstává nad islamistickým lídrem vítězného 12denního tažení. Abú Muhammad al-Džulání nastavuje tvář vstřícnou menšinám i zahraničním mocnostem. Svůj džihád přitom vede už od roku 2003 a v Sýrii zakládal pobočku al-Káidy.
90′ ČT24
Počasí — Režim Bašára Asada padl — Budoucí vývoj situace v Sýrii
Katedrála Notre Dame se opět otevírá
Jako bájný Fénix povstala po požáru pařížská katedrála Notre Dame. Zítra se opět otevře veřejnosti. Na opravu gotického chrámu se složili Francouzi i lidé z celého světa. Vybralo se v přepočtu víc než 21 miliard korun. V době vzniku šlo o naprosto unikátní stavbu. Klenby dosahovaly výšky 35 metrů a opěrné oblouky, které dodávají stabilitu zdem, zajistily, že stavba přečkala devět staletí. 15. dubna 2019 zachvátil katedrálu během rekonstrukce její střechy mohutný požár. Zničil opravovanou střechu včetně typické sanktusové věže, části nosných kleneb v chrámové lodi a části vitrážových oken.
Rekordní bitcoin, překonal hranici sto tisíc dolarů
Cena digitální měny bitcoin se poprvé dostala nad hodnotu 100 tisíc dolarů - v přepočtu skoro 2 miliony a 400 tisíc korun. Stalo se tak jen několik hodin poté, co zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že do čela Komise pro cenné papíry a burzy chce jmenovat Paula Atkinse. Ten je známý jako zastánce kryptoměn. Celková hodnota trhu s krypoměnami se podle analytické společnosti CoinGecko za rok téměř zdvojnásobila a dosáhla rekordní hodnoty těsně pod hranicí 3,8 bilionu dolarů.
Státní rozpočet 2025 schválen, míří prezidentovi
Stěžejní zákon díky hlasům koalice prošel ve sněmovně finálním čtením. Klíčový návrh teď dostane do rukou prezident Petr Pavel. Ten ještě před jeho případným podpisem chce jednat s premiérem a ministrem financí. Zákonodárci v rámci závěrečné rozpravy podpořili přesuny za zhruba 3 miliardy korun. Prošel například přesun peněz na platy zaměstnanců v justici nebo na vodohospodářskou infrastrukturu. Opozičnímu hnutí ANO se pak podařilo prosadit návrh Patrika Nachera na přesun 15 milionů korun na podporu organizací chránících práva spotřebitelů.
Pozvání do 90'ČT24 přijali prezident a bývalý premiér Václav Klaus, bývalý premiér
Jiří Paroubek a bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Státní rozpočet 2025 ve finálním hlasování v PS
Poslanci rozhodnou o státním rozpočtu na příští rok. Ještě předtím budou hlasovat o přesunech peněz v souhrnu zhruba za 224 miliard korun. Například hnutí SPD by chtělo poslat 35 miliard na úhradu poplatků za obnovitelné zdroje energie. Piráti zase přes 6 a půl miliardy na podporu bydlení nebo rodičovský příspěvek. Čeká se jednání do noci. Jasné jsou ale základní parametry. Ten nejsledovanější - tedy deficit - má dosáhnout 241 miliard. O 41 méně než letos.
Německé továrny Volkswagenu zasáhla výstražná stávka
Výstražná stávka ochromila německé závody automobilky Volkswagen. Odboráři protestují proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd o 10 % a zavírání továren koncernu. Oborový svaz kovodělníků se nechal slyšet, že je připravený na sociální konflikt, jaký Spolková republika nezažila desítky let. Kvůli špatné situaci začal Volkswagen snižovat náklady už v září. Cílem je ušetřit několik miliard eur.
90′ ČT24
Počasí — Stručný přehled témat — Pět let od prvních případů covidu-19 — Postup povstalců v Sýrii — Poslance čeká schvalování rozpočtu — Koncert Vojtěcha Dyka