
Důchodová reforma v Česku
Obsah dílu
Změny v penzijním systému – to bude téma dnešní schůzky ministra práce se zástupci odborů. Ti požadují, aby se nezvyšoval důchodový věk – i proto proti vládě v týdnu protestovali. Právě prodlužování věku odchodu do penze automaticky podle průměrného věku dožití je klíčová součást důchodové reformy vládní koalice. Se zvyšováním by se mělo začít po roce 2030, kdy skončí současná pravidla.
Bude se zvyšovat věk odchodu do důchodu? Jak jinak je možné situaci ohledně důchodů řešit? A jak se vlastně nyní žije důchodcům - co je nejvíc trápí? Ptejte se i vy a dívejte se na páteční 90´ČT24!
Části dílu
Michael Kohajda /KDU-ČSL/, člen rozpočtového výboru sněmovny
Aleš Juchelka /ANO/, člen sněmovního výboru pro sociální politiku
Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu
Vladimír Špidla /ČSSD/, ministr práce a sociálních věcí v l. 1998-2002
Danuše Nerudová, emeritní rektorka Mendelovy univerzity v Brně, ekonomka, bývalá předsedkyně komise pro spravedlivé důchody
Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů ČR
Jan Švejnar, ředitel CGEG, Kolumbijská univerzita, New York, předseda výkonného a dozorčího výboru, IDEA/CERG-El, Praha
Přehled dílů
Diplomaté ve válečných zónách
Válka na Ukrajině, konflikt mezi Izraelem a Íránem. Jak vypadá práce diplomatů v oblastech, kde hrozí raketové útoky? Kdo se na ně nejčastěji obrací s prosbou o pomoc? A kdy nastává čas uzavírat diplomatická zastoupení?
Pozvání k diskusi přijali:
Veronika Kuchyňová Šmigolová, velvyslankyně ČR v Izraeli
Jakub Šlosárek, vedoucí Styčného úřadu ČR v Ramalláhu
Radek Pech, velvyslanec ČR na Ukrajině
Vítězslav Pivoňka, bývalý velvyslanec ČR v Rusku, chargé d'affaires v Sýrii
Tereza Soušková, ředitelka Českého centra v Kyjevě
Petr Hladík, ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky Ministerstva zahraničních věcí
Markéta Kolc Hájková, nastupující velvyslankyně v Kambodži, bývalá zástupkyně velvyslance Afghánistánu
Útok USA a Izraele na Írán
Hrozí velký konflikt?
Proměna energetiky v Česku
Kolik bude stát cesta od uhlí k plynu?
Zapojení USA do války s Íránem – jak by ovlivnilo konflikt na Blízkém východě?
Americký prezident Donald Trump je stále více nakloněn přímému zapojení USA do izraelských úderů na Írán, informovala po jednání týmu pro národní bezpečnost média s odvoláním na své zdroje.
Izrael a Írán v noci na středu pokračovaly ve vzájemných vzdušných, a v případě Izraele i kybernetických, úderech. Trump později prohlásil, že Íránci chtějí vyjednávat a navrhli, že za tímto účelem přijedou do Bílého domu. Íránská diplomatická mise při OSN následně toto tvrzení popřela. „Žádný íránský činitel nikdy nežádal o to, aby se mohl plazit před branami Bílého domu,“ vzkázala mise.
Tématu se bude věnovat dnešní 90' ČT24. Začínáme krátce po osmé večer.
Napište nám vaše dotazy a podněty k tématu.
Poslanci rozhodnou o nedůvěře vládě
Poslanci se po noční přestávce vrátili k jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Do rozpravy se hlásí zhruba tři desítky – převážně opozičních – zákonodárců. Právě kvůli tomu se očekává, že by na samotné hlasování mohlo dojít až v pozdním odpoledni nebo večer. Z dřívějších vyjádření zástupců jednotlivých stran ale vyplývá, že opozice potřebných 101 hlasů k pádu vlády mít nebude.
Sněmovna rozhodne o nedůvěře vládě
Poslanci mají na mimořádné schůzi sněmovny hlasovat o nedůvěře vládě. Kvůli nevyjasněným okolnostem v bitcoinové kauze ji nechalo svolat opoziční hnutí ANO. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že i čtvrtý pokus o svržení jeho kabinet ustojí. K pádu vlády by opozice potřebovala 101 hlasů, tedy nadpoloviční většinu. Někteří poslanci hnutí STAN zvažují, že při hlasování opustí sál. Předseda Starostů a vicepremiér Vít Rakušan však deklaroval, že před volbami jeho hnutí vládu neshodí.
Krize dnešního světa – dopady a možná řešení
Další den konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Teherán v noci ostřeloval střed izraelského státu, při útoku zemřelo nejméně osm lidí. Útočil i židovský stát. Zasáhl podle armády na dvacet vojenských cílů včetně jaderných zařízení.
Třetím rokem umírají lidé na Ukrajině. Rusko tam přes noc vyslalo bezmála 200 bezpilotních letounů a raket. Jejich počet v poslední době stále roste.
Konflikt mezi Izraelem a Íránem, stejně tak i okupaci Ukrajiny, řeší na svém summitu skupina ekonomicky vyspělých zemí G7. Patří do ní Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Itálie, Německo a Francie. Na jednáních jsou obvykle přítomni také zástupci Evropské unie.
Eskalace na Blízkém východě - Izrael zaútočil na Írán
Dvě stovky izraelských letounů v noci zaútočily na íránské jaderné provozy, sklady raket a velitelství v Teheránu. Írán potvrdil zabití šéfa revolučních gard, náčelníka generálního štábu a významných jaderných vědců. Izrael několikrát zasáhl areál u města Natanz sloužící k obohacování uranu.
Írán na útok odpověděl vysláním stovky bezpilotních strojů na území Izraele. Izraelské letectvo je hned začalo likvidovat. V židovském státě platí nouzový stav, lidé vyrazili do obchodů pro zásoby. Bezpilotní letouny a rakety likvidovalo ve svém vzdušném prostoru i Jordánsko.
Známky nebo slovní hodnocení?
Senát odmítl poslanecký návrh nahradit známkování slovním hodnocením v prvních a druhých třídách základních škol. Novela se tak vrací na stůl poslancům.
Proti se postavil senátní ústavně-právní výbor na podnět Stanislava Balíka z klubu ODS a TOP 09, podle kterého se tím omezuje možnost učitelů hodnotit žáka. Hlavním argumentem navrhovatelů je omezit stres dětí a aby se neučily pro známky, ale kvůli získání znalostí a dovedností.
Česko před volbami – poškodila bitcoinová kauza českou politiku?
ODS a STAN chtějí, aby vláda pokračovala ve stejném složení. Po večerní schůzce to oznámil premiér Petr Fiala. Oba koaliční partneři ale také chtějí plně objasnit všechny okolnosti bitcoinového daru - totéž plánuje i nově jmenovaná ministryně spravedlnosti Eva Decroix. Opozice nadále hodlá vyvolat v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.