83 minut

Jak se vypořádat se suchem?

Obsah dílu

Země nejen v Evropě se potýkají s dlouhodobým nedostatkem vody v přírodě i pod povrchem. V Portugalsku dokonce zavírají vodní elektrárny. Sucho se zhoršuje i v Česku - největší sucho je momentálně v jižních Čechách, Polabí a severní Moravě. Lidé na jihu Moravy už musí vodou šetřit, vodohospodáři tam v několika obcích vydali doporučení nepoužívat pitnou vodu na napouštění bazénů a zalévání. V páteční 90´ČT24 se budeme ptát, jakými způsoby pomoci přírodě i zemědělcům. Ptejte se s námi i vy.

Části dílu

00:02
Počasí
    07:40
    Stručný přehled témat
      08:21
      Extrémní sucha v Česku
        Hosté:
        Vladimír Pícha, mluvčí, Zemědělský svaz ČR
        Petr Stýblo, ředitel kanceláře, Český svaz ochránců přírody
        47:17
        Vodní elektrárny trpí suchem
          Host:
          Pavel Štípský, předseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů
          56:36
          Dotační program dešťovka
            Host:
            Michal Mrkývka, oddělení inovací, technická podpora, ASIO
            Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy, předseda Svazu vodního hospodářství ČR
            Přehrát celé video
            Stopáž114 minut
            Další díl
            90′ ČT24

            Přehled dílů

             
            Stopáž53 minut

            Syndrom bílých plic: hrozba z Číny míří na děti

            Suchý zápal plic se po Číně šíří už i v Evropě – případů přibývá ve Francii nebo v Nizozemsku. Nejvíce bakterie napadá děti do 15 let. Ve Francii byl zaznamenán asi 36% nárůst konzultací u lékaře týkajících se tohoto typu infekce. Česko tedy ověřuje dostupnost antibiotik, která na nemoc účinkují.
            Máme v Česku dostatek potřebných antibiotik? Jak se projevuje suchý zápal plic? A co jiného může bakterie Mycoplasma pneumoniae způsobovat? Ptejte se i vy a sledujte 90´ČT24!

            7. 12. 2023 na ČT24
            Stopáž83 minut

            Chystá se rozloučení s Karlem Schwarzenbergrem

            Česko se tento týden loučí s Karlem Schwarzenbergem. Bývalý politik a hradní kancléř zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Od dnešního poledne je jeho rakev vystavena v pražském kostele maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem. V sobotu pak proběhne pohřeb v katedrále sv. Víta.
            Schwarzenbergova rodina přijala nabídku na možnost pohřbu se státními poctami. Zádušní mši bude celebrovat pražský arcibiskup Jan Graubner, s osobní vzpomínkou vystoupí i prezident Petr Pavel.
            Ve stejný den v Lucerna Music Baru zazní i vzpomínkový koncert Karel žije dál.

            6. 12. 2023 na ČT24
            Stopáž53 minut

            Evropa řeší problémy s nelegální migrací

            Unijní ministři vnitra řeší reformu migrační a azylové politiky sedmadvacítky. Ministr vnitra Vít Rakušan na začátku schůzky v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů. Ministři dnes chtějí probrat hlavně možnosti zefektivnění návratové politiky neúspěšných žadatelů o azyl.
            Nejoblíbenější trasou pro migranty zůstává letos centrální Středomoří, kde míří lodě z pobřeží severní Afriky zejména do Itálie. Celkově tuto plavbu od ledna podniklo skoro 144.000 lidí.
            Přitvrdí EU podmínky pro získání azylu?
            Jak lépe zabezpečit vnější hranice unie?

            5. 12. 2023 na ČT24
            Stopáž83 minut

            Ceny a kvalita potravin v Česku

            Jak se na cenách potravin projeví snížení DPH a růst cen energií?
            Vyplatí se ještě nakupovat v Polsku?
            Jaká je kvalita potravin u nás a u sousedů v Německu, Rakousku – stále se liší?
            Ministr zemědělství Marek Výborný řeší se zástupci obchodních řetězců ceny potravin.
            Uvažuje o vzniku národního srovnávače cen. Inspiraci našel v Řecku, kde díky aplikaci, která
            ukazuje aktuální průměrné ceny základních potravin, klesla jejich cena o 18 procent.
            Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové ale aplikace poškodí malé výrobce potravin a drobné prodejce.

            4. 12. 2023 na ČT24
            Stopáž83 minut

            Kolik zaplatíme za energie příští rok?

            Regulovaná složka ceny energií v příštím roce výrazně vzroste. Pro domácnosti se u elektřiny meziročně zvýší o 65,7 procenta, což by mělo znamenat asi 1077 korun za megawatthodinu víc. Je to méně, než navrhoval ERÚ v říjnu. Průměrná domácnost, která spotřebuje kolem 3 MWh za rok, tak za regulovanou část zaplatí zhruba o 3232 korun navíc. U plynu bude vyšší o 38,8 %, což je nárůst asi o 125 korun za MWh. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupne u velkých odběratelů. Konečné ceny elektřiny by se však podle ERÚ oproti letošku příliš změnit neměly, a to kvůli poklesu tržních cen, u plynu pak mají dokonce klesnout.

            3. 12. 2023 na ČT24
            Stopáž83 minut

            COP28: věda a politika změny klimatu

            Klimatická konference v Dubaji se koná na konci rekordního roku. Světová meteorologická organizace už potvrdila, že bude s největší pravděpodobností vůbec nejteplejším v historii měření. Experti upozorňují, že i když žádný samostatný rekord s klimatickou změnou přímo spojit nemůžeme, trend ano. A právě trend postupného oteplování se budou snažit vědci společně s politiky zvrátit.
            Klíčovou roli hraje koncentrace skleníkových plynů. Proč to tak je a jak by vypadala Země bez nich? A dokáží se politici domluvit na zásadních krocích? O tom bude dnešní 90´ČT24 s Danielem Stachem – dívejte se po 20 hodině!

            1. 12. 2023 na ČT24
            Stopáž53 minut

            Lékaři hrozí prosincem bez přesčasů – dojde k omezení péče?

            Tisíce lékařů od zítřka hrozí nesloužením přesčasů. Pokud se tak stane, měla by od prosince část nemocnic fungovat v omezeném režimu. Lékaři protestují proti nadmíře přesčasových hodin, ale i výdělkům. Posledním pokusem odvrátit takovou formu protestu je jednání s premiérem Fialou.
            Na kolik by dle ministra zdravotnictví Válka vyšlo splnění požadavků lékařů? A dojde v Česku k výraznému omezení zdravotnické péče? Ptejte se i vy a sledujte dnešní 90´ČT24!

            30. 11. 2023 na ČT24
            Stopáž53 minut

            Nový „Hlavák“ a další proměny metropole

            Před pražským hlavním nádražím má vzniknout dřevěná střešní konstrukce, která propojí odbavovací halu, Vrchlického sady a plánovanou novou tramvajovou zastávku. Počítá s tím návrh architektů z kodaňského studia Henning Larsen Architects, kteří uspěli v soutěži na podobu úprav nádraží a jeho okolí. Přeměna nádraží a přilehlého parku by měla začít v roce 2028. Podle odhadu vyjde asi na dvě miliardy korun.

            28. 11. 2023 na ČT24
            Stopáž83 minut

            Den odborových protestů proti vládním opatřením

            Proti konsolidačnímu balíčku, důchodové reformě nebo nenavyšováním platů ve veřejném sektoru protestují odbory. V řadě firem, škol či úřadů se zastaví na celý den, nebo jen symbolickou dobu práce. Tisíce odborářů a odborářek se současně chystají do Prahy na protestní pochod a demonstraci.
            Vláda podle premiéra Petra Fialy nebude odborům ustupovat. Protesty označil především za projev politických ambicí odborových předáků. Strany pětikoalice podle něj před volbami slíbily stabilizaci veřejných financí - schválený úsporný balíček a připravovanou důchodovou reformu tak považuje za nezbytné kroky.

            27. 11. 2023 na ČT24
            Stopáž83 minut

            90′ ČT24

            Počasí — Stručný přehled témat — Stávka na školách - důvody protestu — Postoje asistentů pedagoga ke stávce — Platy nepedagogických pracovníků — Vyjádření ministra školství Mikuláše Beka

            26. 11. 2023 na ČT24

            90’ ČT24 na sociálních sítích

            Napište nám