90’ ČT24

Komu letos poroste výdělek?

53 minut

Komu letos poroste výdělek?

Obsah dílu

Zástupci zaměstnavatelů a odborů otevírají na dnešní tripartitě téma navýšení zmrazených platů ve veřejném sektoru. Odboráři chtějí mluvit hlavně o profesích, které nedostaly přidáno. Polepšili si naopak třeba policisté, hasiči nebo učitelé - i když méně než schválil předchozí kabinet. Úředníkům, nepedagogickým pracovníkům ve školství, hygienikům a dalším skupinám se platy pro letošek ale zmrazily. V úterní 90´ČT24 se budeme ptát, komu letos poroste výdělek? Ptejte se i vy.

Části dílu

00:06
Počasí
  07:43
  Stručný přehled témat
   08:45
   Komu letos poroste výdělek?
    Hosté:
    Šárka Jelínková /KDU-ČSL/, předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislých, 1. místopředsedkyně strany
    Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
    31:34
    Rostoucí inflace a mzdy
     Host:
     Filip Pertold, IDEA CERGE-El
     41:48
     Vliv pandemie na pracovní trh v Česku
      Host:
      Jan Nezkusil, section manager, Hays Czech Republic
      Přehrát celé video
      Stopáž83 minut
      Další díl
      Dostupné bydlení v Česku

      Přehled dílů

      Stopáž83 minut

      Jak se vypořádat se suchem?

      Země nejen v Evropě se potýkají s dlouhodobým nedostatkem vody v přírodě i pod povrchem. V Portugalsku dokonce zavírají vodní elektrárny. Sucho se zhoršuje i v Česku - největší sucho je momentálně v jižních Čechách, Polabí a severní Moravě. Lidé na jihu Moravy už musí vodou šetřit, vodohospodáři tam v několika obcích vydali doporučení nepoužívat pitnou vodu na napouštění bazénů a zalévání. V páteční 90´ČT24 se budeme ptát, jakými způsoby pomoci přírodě i zemědělcům. Ptejte se s námi i vy.

      27. 5. 2022 na ČT24
      Stopáž53 minut

      Zdražování energií pokračuje

      Růst velkoobchodní ceny energií předhání i ty nejpesimističtější prognózy. Společnosti proto opět zdražují své ceníky, některé už potřetí za tento rok. Spotřebitelé si tak nově mohou připlatit až o 150 % více. Vláda kvůli kritické situaci na trhu s energiemi schválila zákon, který zkracuje režim dodavatele poslední instance ze šesti měsíců na polovinu, a také uvažuje o rozdělení ČEZu na dvě firmy. Ptejte se s námi hostů čtvrteční 90´ČT24.

      26. 5. 2022 na ČT24
      Stopáž83 minut

      Pětitisícový příspěvek na dítě – komu pomůže?

      Členové vlády řeší balíček pomoci kvůli vysoké inflaci. Ten obsahuje i jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě pro rodiny s ročním příjmem do 1 milionu Kč hrubého. Dle odhadů by tato finanční pomoc rodinám měla stát vyjít na 9,1 miliardy Kč - v Česku totiž žijí téměř 2 miliony dětí do 18 let.
      Je příspěvek 5000 Kč řešením současné situace? Komu pomůže? A komu ne? Ptejte se i vy a dívejte se na 90´ČT24!

      25. 5. 2022 na ČT24
      Stopáž53 minut

      Uprchlíci v Česku – stát mapuje situaci

      Od začátku války na Ukrajině získalo v Česku dočasnou ochranu již víc než 353 tisíc uprchlíků. Dle odhadů Ministerstva vnitra jich je nyní v tuzemsku zhruba 200 tisíc. Ukrajinští uprchlíci v Česku nejsou však rozmístění rovnoměrně. Nejvíc jich je Praze - úřady řeší, jak je rozdělit mezi kraje. Ministr vnitra Vít Rakušan kvůli tomu pravidelně jedná s hejtmany. Hlavním tématem dnešního jednání bylo školství.
      Jak se bude situace s uprchlíky dále řešit? Které kraje mají nejvíce volných kapacit - ubytovacích a školních? A budou se tam přesouvat někteří uprchlíci z Prahy? Ptejte se i vy a dívejte se na 90´ČT24!

      24. 5. 2022 na ČT24
      Stopáž83 minut

      Co jsou opičí neštovice a jak se šíří

      Opičí neštovice se dál šíří, případy nákazy hlásí 15 států, včetně sousedního Německa. Nejvyšší čísla – několik desítek infikovaných – mají Portugalsko, Španělsko a Velká Británie. Do Česka zatím podle Státního zdravotního ústavu nemoc nedorazila.
      Mezi lidmi se virus nepředává snadno, takže lékaře současné šíření nemoci ve vzájemně vzdálených kontinentech překvapuje.
      Změnil se původní virus opičích neštovic v agresivnější variantu? A jak před nemocí chrání očkování proti pravým neštovicím?

      23. 5. 2022 na ČT24
      Stopáž114 minut

      90′ ČT24

      Počasí — Stručný přehled témat — Začíná ekonomické fórum v Davosu — Vývoj vojenského konfliktu na Ukrajině — Situace zemědělců na Ukrajině — Obnova země po válce — Vysoká inflace v Česku — Ochrana krajiny v okolí soutoku Moravy a Dyje — Jak bude nová filharmonie v Praze vypadat

      22. 5. 2022 na ČT24

      90’ ČT24 na sociálních sítích

      Napište nám