90’ ČT24

Dostupné bydlení v Česku

83 minut

Dostupné bydlení v Česku

Obsah dílu

Náklady na bydlení v Česku rostou. Na 2,99 procenta se aktuálně vyhoupla úroková sazba hypoték. To je nejvyšší meziměsíční nárůst od roku 2003. Sazba vzrostla podesáté v řadě a podle analytiků bude růst i celý letošní rok. Realitní kanceláře popisují, jak klienti, kteří si dosud hledali vlastní bydlení, už kvůli nedostupné hypotéce nyní hledají nájemní byt. Jenže vzhůru míří i nájmy, hlavně ve větších městech. Jaká je cesta k vlastnímu, nebo nájemnímu bydlení v Česku bude mapovat večerní 90‘. Zajímat nás bude i výstavba nových bytů, nebo možnost družstevního bydlení.

Části dílu

00:05
Počasí
  06:58
  Stručný přehled témat
   07:26
   Hypotéky dál zdražují - opadne o ně zájem?
    Host:
    Ondřej Hák, ředitel retailových úvěrů, Raiffeisenbank
    17:56
    Nový stavební zákon - nejvýraznější změny
     Hosté:
     Klára Dostálová /nestr. za ANO/, bývalá ministryně pro místní rozvoj, poslankyně
     Olga Richterová /Piráti/, místopředsedkyně, Poslanecká sněmovna
     38:32
     Dostupnost nových bytů
      Hosté:
      Radka Vladyková, výkonná ředitelka, Svaz měst a obcí ČR
      Leoš Anderle, výkonný ředitel, Sekyra Group
      Jiří Pácal, člen správní rady, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí
      64:06
      Cesta k vlastnímu, nebo nájemnímu bydlení?
       Host:
       Miroslav Duda, prezident Asociace realitních kanceláří ČR
       69:47
       Mimořádná zpráva: Ostrava: jeden mrtvý při požáru bytového domu
        71:27
        Představy o bydlení a realita
         Host:
         Tomáš Hoření Samec, sociolog, Sociologický ústav AV ČR
         Přehrát celé video
         Stopáž53 minut
         Další díl
         Hromadná nehoda na D5

         Přehled dílů

         Stopáž83 minut

         Jak se vypořádat se suchem?

         Země nejen v Evropě se potýkají s dlouhodobým nedostatkem vody v přírodě i pod povrchem. V Portugalsku dokonce zavírají vodní elektrárny. Sucho se zhoršuje i v Česku - největší sucho je momentálně v jižních Čechách, Polabí a severní Moravě. Lidé na jihu Moravy už musí vodou šetřit, vodohospodáři tam v několika obcích vydali doporučení nepoužívat pitnou vodu na napouštění bazénů a zalévání. V páteční 90´ČT24 se budeme ptát, jakými způsoby pomoci přírodě i zemědělcům. Ptejte se s námi i vy.

         27. 5. 2022 na ČT24
         Stopáž53 minut

         Zdražování energií pokračuje

         Růst velkoobchodní ceny energií předhání i ty nejpesimističtější prognózy. Společnosti proto opět zdražují své ceníky, některé už potřetí za tento rok. Spotřebitelé si tak nově mohou připlatit až o 150 % více. Vláda kvůli kritické situaci na trhu s energiemi schválila zákon, který zkracuje režim dodavatele poslední instance ze šesti měsíců na polovinu, a také uvažuje o rozdělení ČEZu na dvě firmy. Ptejte se s námi hostů čtvrteční 90´ČT24.

         26. 5. 2022 na ČT24
         Stopáž83 minut

         Pětitisícový příspěvek na dítě – komu pomůže?

         Členové vlády řeší balíček pomoci kvůli vysoké inflaci. Ten obsahuje i jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě pro rodiny s ročním příjmem do 1 milionu Kč hrubého. Dle odhadů by tato finanční pomoc rodinám měla stát vyjít na 9,1 miliardy Kč - v Česku totiž žijí téměř 2 miliony dětí do 18 let.
         Je příspěvek 5000 Kč řešením současné situace? Komu pomůže? A komu ne? Ptejte se i vy a dívejte se na 90´ČT24!

         25. 5. 2022 na ČT24
         Stopáž53 minut

         Uprchlíci v Česku – stát mapuje situaci

         Od začátku války na Ukrajině získalo v Česku dočasnou ochranu již víc než 353 tisíc uprchlíků. Dle odhadů Ministerstva vnitra jich je nyní v tuzemsku zhruba 200 tisíc. Ukrajinští uprchlíci v Česku nejsou však rozmístění rovnoměrně. Nejvíc jich je Praze - úřady řeší, jak je rozdělit mezi kraje. Ministr vnitra Vít Rakušan kvůli tomu pravidelně jedná s hejtmany. Hlavním tématem dnešního jednání bylo školství.
         Jak se bude situace s uprchlíky dále řešit? Které kraje mají nejvíce volných kapacit - ubytovacích a školních? A budou se tam přesouvat někteří uprchlíci z Prahy? Ptejte se i vy a dívejte se na 90´ČT24!

         24. 5. 2022 na ČT24
         Stopáž83 minut

         Co jsou opičí neštovice a jak se šíří

         Opičí neštovice se dál šíří, případy nákazy hlásí 15 států, včetně sousedního Německa. Nejvyšší čísla – několik desítek infikovaných – mají Portugalsko, Španělsko a Velká Británie. Do Česka zatím podle Státního zdravotního ústavu nemoc nedorazila.
         Mezi lidmi se virus nepředává snadno, takže lékaře současné šíření nemoci ve vzájemně vzdálených kontinentech překvapuje.
         Změnil se původní virus opičích neštovic v agresivnější variantu? A jak před nemocí chrání očkování proti pravým neštovicím?

         23. 5. 2022 na ČT24
         Stopáž114 minut

         90′ ČT24

         Počasí — Stručný přehled témat — Začíná ekonomické fórum v Davosu — Vývoj vojenského konfliktu na Ukrajině — Situace zemědělců na Ukrajině — Obnova země po válce — Vysoká inflace v Česku — Ochrana krajiny v okolí soutoku Moravy a Dyje — Jak bude nová filharmonie v Praze vypadat

         22. 5. 2022 na ČT24

         90’ ČT24 na sociálních sítích

         Napište nám