V rodném Brně je víc Řekyní, v Athénách ji ale často označují za Češku. Sofhia Mavrogenidou v jedinečné sérii dokumentů o lidech, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny

Obsah dílu

Přehrát vše

Sophia Mavrogenidou

Sophia Mavrogenidou se narodila v tehdejším Československu řeckým rodičům, uprchlíkům z občanské války. „Každý rok jsme si na Silvestra připíjeli slovy: Příště už v Řecku. Stále jsme počítali s tím, že se vrátíme domů. Ale pro mnohé moje příbuzné to bylo hodně Silvestrů,“ vzpomíná Sophie. Patří k těm, kteří se do vlasti svých předků vrátili, ale vzala si s sebou i část jiné kultury. Kultury těch, kteří poskytli azyl především nevinným malým dětem, kterým občanská válka vzala téměř vše. V jejím případě je to doslovné. Stejně jako její otec se ve svém životě věnuje hudbě. Její otec té tradiční řecké, Sophie se vydala vlastní cestou.

Gary Edwards

Gary Edwards nikdy nesnil o tom, že se stane klaunem. Je Američan a na americké univerzitě studoval hudbu. Napsal tehdy tři muzikály. „Přišel za mnou jeden chlap a ptal se, jestli bych nemohl napsat muzikál i pro jeho školu. Prý mi nemůžou zaplatit, ale mohou mi místo toho dát stipendium na jejich školu, první akreditovanou klaunskou školu v Americe. A tak jsem jim ten muzikál složil a po skončení studia hudby jsem šel studovat na dva roky na klaunskou školu.“ Nečekaně tak skončila jeho hudební kariéra a započala se ta klaunská. Nemocnici jako klaun navštívil v roce 1976. V tom roce se s červeným nosem podíval do vězení, nemocnice, do sociálních zařízení. Teprve si řemeslo zkoušel, osahával. Teprve až v roce 1986 vznikl v New Yorku projekt Big Apple Clown Care Unit, který organizoval pravidelné návštěvy klaunů v nemocnicích a Gary do něj okamžitě naskočil. Lákala ho vždycky Evropa. Začal dělat nemocničního klauna po nejrůznějších zemích Evropské unie. Nakonec se dostal i do České republiky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD
ŽánrDokument