27 minut

2. červen 2012

Obsah dílu

Policejní škola — Ret Theng — Papia

Části dílu

00:36
Policejní škola
  Policejní škola v Holešově se rozhodla různorodá etnika programově podporovat a za pomoci evropských fondů provádí nábor do svých lavic. Na projekt vzdělávání národnostních menšin získala policejní škola 8 milionů korun z fondů EU. „Jsme naprosto transparentní, vše nám kontrolují inspekce z vnitra, způsob čerpání dotací je na webu k nahlédnutí.“ Z 337 studentů čtyřletého maturitního vzdělávání se zaměřením na budoucí službu u Policie ČR je tady 51 příslušníků 16 národnostních menšin.
  07:43
  Ret Theng
   Co provedl Pol Pot s lidskými osudy, ukazuje příběh Ret Thenga, který byl v ČSSR jako malý kluk schován před jeho režimem. Bez znalosti psané podoby rodného jazyka – tedy bez kontaktu s nejbližšími. Nakonec zapomněl i jméno mámy.
   Jeho bratranec se v roce 1980 stal kambodžským velvyslancem v Praze, a ten umožnil čtyřem dětem z příbuzenstva, aby žily v zemi, kde není občanská válka a nevraždí se civilní obyvatelstvo. Ret Theng (spolu s mladším bratrem a dvěma dalšími kluky) přijel do Čech v roce 1980, bez znalosti země, jazyka, kulturních souvislostí. Bydleli v domě ambasadorů Na Hanspaulce. Začali chodit do školy. Tři roky žili v Praze, jezdili do školy kolem fotbalového stadionu Sparta Praha. Milovali ovšem Duklu, kam chodili svátečně koukat na fotbalové zápasy. Museli vstoupit do pionýra, jezdili na pionýrské tábory. Zvykli si na sníh, na hory, na třešně… ani jedno v Kambodži prakticky není.
   17:03
   Papia
    Papia Ghoshal je básnířka, malířka a hudebnice pohybující se mezi Indií, Londýnem a Prahou. Vystudovala indický klasický zpěv a baulskou hudbu. „Baul“ neznamená jen zpěv a tanec, je jejich životní filozofií. Hudební kultura a životní styl Baulů inspiroval život na bengálském venkově tak hluboce, že obyvatelé Bengálska chránili vyznavače baulské kultury po mnoho staletí.
    Přehrát celé video
    Stopáž27 minut
    Další díl
    9. červen 2012

    Napište nám