26 minut

15. ledna 2012

Obsah dílu

Tacy Jesteśmy — Pravoslavné Vánoce v Karlových Varech — Romantické duše

Části dílu

00:32
Tacy Jesteśmy
Tacy Jesteśmy
    Tacy Jesteśmy je vyznamenání nejzajímavějších akcí nebo osobností v prostředí polské menšiny v ČR za celý uplynulý rok. Kandidáty navrhují čtenáři, posluchači a diváci polskojazyčných médií v ČR. Ti nejúspěšnější jsou pak odměněni titulem Złoty Jestem (Zlatý jsem) a finanční odměnu. Letos byly poprvé uděleny dvě hlavní ceny – diváků (čtenářů atd.) a speciální poroty. Anketu ukončuje galakoncert v Těšínském divadle, kde se všichni ocenění představí a převezmou si ocenění.
    Zlatou sošku získal smíšený pěvecký sbor „Lira“ působící při PZKO Karviná-Darkov, speciální ocenění pak pořadatelé Festivalu polské písně v Havířově. Poprvé galakoncert moderoval host z Polska – novinář a písničkář Piotr Bukartyk.
    05:43
    Pravoslavné Vánoce v Karlových Varech
    Pravoslavné Vánoce v Karlových Varech
      Karlovy Vary jsou totiž nekorunovaným střediskem pravoslavné církve u nás a to díky ruské menšině, která se v posledních letech stala nepřehlédnutelnou. Vánoce zde slaví věřící vyznání podle juliánského kalendáře, který je oproti tomu našemu o 13 dní opožděn. Týká se to především dvou církví – pravoslavné a řecko-katolické, ke které se hlásí lidé na Balkáně, Ukrajině, v Řecku, Rusku, ale i příslušníci Rusínského národa. Tak například v Řecku se před Vánocemi scházely děti, aby si připravily koledy. Už za úsvitu vycházely a šly od domu k domu, aby všude oznámily radostnou novinu o narození Krista. V rukou držely barevné svítilny nebo osvětlené loďky. Měly s sebou také hůl, kterou rytmicky klepaly na dveře, aby to přineslo domu dobro a zpívaly koledy. Především na Balkáně se udržuje velmi populární tradice lovení kříže. Spočívá v tom, že kněz vhodí kříž do vody – do řeky, jezera nebo moře, (podle místních reálii) a mládenci jej chytají. Ten z nich, kdo kříž vyloví, získá privilegium chodit s knězem a rozdávat požehnání.
      13:48
      Romantické duše
      Romantické duše
        Malíř s ruskou duší, taková je asi nejvýstižnější charakteristika Mekhti Mezentseva. Ve svých malbách zachycuje místa, která mu učarovala – například Benátky, ale také britská zákoutí a samozřejmě Prahu, kde od roku 1993 se svou rodinou žije. V Česku se mu daří živit se výhradně uměním a orientuje se také na tzv. monumentální díla, mezi něž patří výzdoba historických objektů a tvorba fresek na historických stavbách.
        24:06
        Závěr
        Závěr
          Přehrát celé video
          Babylon - 22. ledna 2012
          Stopáž27 minut
          Další díl
          22. ledna 2012

          Napište nám