Nahrávám video

27. květen 2011

Část: Kulturní nabídka

Obsah dílu

Tibetské čhamové tance — Připomínka židovských obětí v Ostravě — Emílie Machálková – jediná dnes žijící Romka přeživší holocaust

Části dílu

00:29
Připomínka židovských obětí v Ostravě
  V Ostravě si pravidelně na místě bývalého židovského hřbitova v Ostravě i v obřadní síni připomínají členové Židovské obce tragický osud svých předků. Nejinak tomu bylo i letos.
  04:55
  Tibetské čhamové tance
   V Tibetu má náboženství a duchovno tradičně velmi významné postavení a prostupuje napříč celou tibetskou kulturou. Starodávnou náboženskou tradicí Tibetu je bön, který začal později ustupovat buddhismu. Tolik Wikipedie. Koncem května v pražském divadle Archa mniši z exilového kláštera Mänri v Indii předvedli celý rituál čhamových tanců. V tibetských komunitách je čham slavnostní událostí, kterou pořádají vybrané kláštery většinou jednou do roka. Je důležitým svátkem náboženským i společenským. Jejich vystoupení s sebou přineslo i řadu doprovodných akcí.
   12:16
   Emílie Machálková – jediná dnes žijící Romka přeživší holocaust
    Emílie Machálková je v současné době jedinou žijící Romkou u nás, která přežila holocaust a která ještě v rámci projektu "Živá paměť" na přednáškách s pamětníky holocaustu předává svědectví o jedné z nejtemnějších kapitol naší novodobé historie. Emilka, jak ji všichni nazývají, se narodila v roce 1926 v Nesovicích ve staré moravské romské rodině Holomků (z této rodiny rovněž pochází ing. Karel Holomek i Jana Horváthová - ředitelka Muzea romské kultury. Díky statečnosti tehdejšího nesovického starosty Josefa Kyliána rodina Holomkova (rodiče, dva bratři a Emilka) nenastoupila do transportu a přežila válku.
    24:28
    Kulturní nabídka
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     3. červen 2011

     Napište nám