Magazín dobrých zpráv o těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2011)

Obsah dílu

Přehrát vše
Tibet

Klikněte pro větší obrázek V Tibetu má náboženství a duchovno tradičně velmi významné postavení a prostupuje napříč celou tibetskou kulturou. Starodávnou náboženskou tradicí Tibetu je bön, který začal později ustupovat buddhismu. Tolik Wikipedie. Koncem května v pražském divadle Archa mniši z exilového kláštera Mänri v Indii předvedli celý rituál čhamových tanců. V tibetských komunitách je čham slavnostní událostí, kterou pořádají vybrané kláštery většinou jednou do roka. Je důležitým svátkem náboženským i společenským. Jejich vystoupení s sebou přineslo i řadu doprovodných akcí.

Tryzna

Klikněte pro větší obrázek V Ostravě si pravidelně na místě bývalého židovského hřbitova v Ostravě i v obřadní síni připomínají členové Židovské obce tragický osud svých předků. Nejinak tomu bylo i letos.


Emilka

Klikněte pro větší obrázek Emílie Machálková je v současné době jedinou žijící Romkou u nás, která přežila holocaust a která ještě v rámci projektu „Živá paměť“ na přednáškách s pamětníky holocaustu předává svědectví o jedné z nejtemnějších kapitol naší novodobé historie. Emilka, jak ji všichni nazývají, se narodila v roce 1926 v Nesovicích ve staré moravské romské rodině Holomků (z této rodiny rovněž pochází ing. Karel Holomek i Jana Horváthová - ředitelka Muzea romské kultury. Díky statečnosti tehdejšího nesovického starosty Josefa Kyliána rodina Holomkova (rodiče, dva bratři a Emilka) nenastoupila do transportu a přežila válku.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín