29 minut

21. srpen 2016

Část: Konstantinovy Lázně

Obsah dílu

Zámek Boskovice — Hvězdárna Ondřejov — Hamousův statek — Kokořínská lokálka — Kovomodelář — Konstantinovy Lázně

Části dílu

01:24
Zámek Boskovice
  Zámek v Boskovicích nechal v roce 1812 vybudovat František Xaver z Dietrichsteina, majitel panství. V tehdy módním stylu, díky němuž se sídlu říká empírová perla Moravy. K jeho ozdobám patří monumentální trojramenné schodiště vedoucí k reprezentačním místnostem prvního patra. Za pozornost rozhodně stojí knihovna s víc než 11 tisíci svazky vázanými vesměs v kůži a zdobenými zlatem. Vzácný je i globus ze 17. století vyrobený z mědi. Souhvězdí jsou na něm znázorněna heraldickými znaky. Nemineme ani jednu z nejstarších prostor zámku. Chodbu, která připomíná, že tu kdysi stával klášter. A nahlédneme taky do bytu, v němž po znárodnění dožívala rodina posledního místního pána s modrou krví hraběte Alfonse Karla Mensdorff-Pouilly.
  05:57
  Hvězdárna Ondřejov
   Ondřejovskou hvězdárnu zná určitě většina milovníků pozorování oblohy. Ale málokdo nejspíš ví, že byla splněným snem dvou výrobců optických přístrojů. Bratři Fričové, synové spisovatele Josefa Václava Friče, toužili na konci 19. století po vlastní observatoři, a tak si ji vybudovali. Secesní budovy a kopule tehdy navrhl architekt Josef Fanta. V jedné ze staveb dnes najdeme muzeum se starými astronomickými přístroji. Čas se ale ve hvězdárně rozhodně nezastavil v dobách jejích zakladatelů, a tak tu najdeme i modernější vybavení. Nahlédneme do největší kopule u nás, která je vybavena dalekohledem se stejným prvenstvím. Dozvíme se mimo jiné to, jak daleko takovým obrem dohlédneme a co všechno nám dovolí pozorovat.
   09:59
   Hamousův statek
    K nepříliš známým, ale velmi cenným památkám patří Hamousův statek ve Zbečně. Některé jeho části zřejmě vyrostly už ve 13. století. A po staletí se snažili zdejší hospodáři dům nijak neměnit. Takže tu i dnes můžeme absolvovat výpravu daleko proti proudu času a udělat si představu, jak naši předci žili. Přitom se ve stavení bydlelo ještě před dvaceti lety. Nahlédneme do obytné světnice, ale taky do prostor určených pro skladování zásob. A nejdéle se zdržíme v černé kuchyni, která je dodnes srdcem statku. V té dřív hospodyně vařívaly, hezky na otevřeném ohni, sporáky přišly na venkově do módy až v 19. století. Dokonce tu v sezóně pravidelně pěkně postaru pečou chleba. V hospodářských budovách si pak pro změnu prohlédneme staré zemědělské stroje.
    14:09
    Kokořínská lokálka
     Milovníci výletů po kolejích si přijdou na své na Kokořínské lokálce. Společně se vydáme na cestu ze Mšena. Trať letos slaví své stodvacáté narozeniny. Kdysi po ní především putovala řepa do cukrovarů, sloužila ale i k přepravě cihel, uhlí nebo pošty. Krásnou krajinou rádi jezdili taky příznivci vandrů, proto se téhle trati taky říkalo trampská. Pak ale začala chátrat, vlaky po ní jezdily dvacetikilometrovou rychlostí a nakonec byl před dvěma lety provoz zastaven úplně. Dnes je tu ovšem znovu rušno a zájemci můžou navíc zavítat i do malého muzea na nádraží. Nechybějí v něm staré drezíny, ale vyrostla v něm rovněž stará dopravní kancelář s telegrafem, dálnopisem a k vidění je tu i celá řada nástrojů a nářadí i další vybavení, které dřív železničářům sloužilo.
     18:06
     Kovomodelář
      V dílně Zdeňka Viléma v Novém Harcově vznikají neuvěřitelná díla. Jejich tvůrce, původní profesí kovomodelář, který řadu pracoval v libereckém Naivním divadle. S oblibou kombinuje dřevo s nejrůznějšími starými předměty, které už dosloužily, a jemu jich bylo líto. Starou harmoniku kupříkladu proměnil v neobvyklý dárek pro hudebníka. Na bájného Fénixe pro změnu použil brány, které dřív oraly brambory a taky vyhozené dveřní panty. Želvu vytvořil z pečící formy a legendární maják, který kdysi stával na ostrově Faros, mimo jiné ze staré kočárové lucerny. Díla, jejichž tvorbou se baví, ale taky sbírají ocenění na výstavách. Na těch už byla k vidění třeba ve Švýcarsku, Rakousku nebo Kanadě. A další si zájemci můžou prohlédnout.
      22:23
      Konstantinovy Lázně
       Konstantinovy Lázně vyhledávají hlavně lidi s nemocným srdcem. Ale úlevu tu najdou nejen oni. Pramen, který dostal jméno podle významného českého kardiologa Bohumila Prusíka, má totiž nejvyšší obsah oxidu uhličitého u nás. Ten působí na povrch těla, rozšiřuje cévy, tím se snižuje krevní tlak a pro život nepostradatelné pumpě se tak odlehčuje. Dochází ale zároveň k lepšímu okysličení tkání a líp se hojí i veškeré defekty na kůži a pooperační jizvy. Při procházce obcí, která se ovšem pyšní náměstím, narazíme na neobvyklou sochu, ale zastavit se můžeme i v minimuzeu hasičské techniky. A milovníky starých časů potěší i bezdružická lokálka, která sem vozívala hosty už v časech slavného monarchy Františka Josefa.
       26:33
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        28. srpen 2016

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám