8. květen 2016

Obsah dílu

Skanzen Zubrnice — Zbrašovské aragonitové jeskyně — Bystřice pod Hostýnem — Čertovina — Sklářské řemeslo — Česká Ves

Části dílu

01:27
Skanzen Zubrnice
  Nejmladším českým skanzenem, v němž můžeme obdivovat starou lidovou architekturu, je ten v Zubrnicích. Společně si ho prohlédneme. Vznikl v 80. letech minulého století a jsou v něm ochraňovány cenné stavby z různých míst Českého středohoří. Prohlédneme si kupříkladu sušárnu ovoce, kde si taky usušíme křížaly. A při té příležitosti se dozvíme, že místní slavili úspěchy s jablky, švestkami nebo hruškami, které po Labi putovaly do Německa. U každého statku taky stávala chmelnice. I o tenhle artikl byl totiž v kraji zájem. Nouze tu nebyla ani o mlýny, jen ve zhruba dvanáctikilometrovém údolí Lučního potok jich svého času klapalo 25. Do jednoho zavítáme a nahlédneme pod pokličku bílého řemesla. Taky si vyzkoušíme žentour a alespoň na chvíli se vrátíme do školních lavic.
  05:18
  Zbrašovské aragonitové jeskyně
   K nejzajímavějším ze tří desítek dosud zdokumentovaných jeskyní a propastí v Hranickém krasu patří ty pojmenované Zbrašovské aragonitové. Najdeme je v lázních Teplice nad Bečvou. Připomeneme si, že objeveny byly více než před stoletím víceméně náhodou díky jednomu komínu ústícímu do bývalého lomu. Zajímat nás samozřejmě budou jednotlivé prostory, na které můžeme na prohlídkovém okruhu dlouhém bezmála čtyři stovky metrů, narazit. Čekají na nás plynová jezírka, několik dómů a taky třeba Turecký hřbitov. A obdivovat budeme i krásu, která vznikla díky jezeru plnému minerálních vod. Prohlédneme si unikátní výzdobu a prozradíme vám, že Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou těmi nejteplejšími, do kterých u nás můžete zavítat.
   09:04
   Bystřice pod Hostýnem
    K největším lákadlům městečka Bystřice pod Hostýnem patří známý vrch s bazilikou, která je častým cílem poutníkům. A taky továrna vyrábějící slavné tonetky. Pokud snad náhodou nevíte, o čem je řeč, prozradíme vám, že o židlích z ohýbaného dřeva. Neobvyklý způsob zpracování tu zavedl víc než před půldruhým stoletím německý podnikatel Michael Thonet. Využil bohatství okolních bukových lesů. Necháme se poučit, jak se mu podařilo dosáhnout, že se dřevo ohne a přitom zůstane pevné a budeme sledovat, jak se netradiční nábytek vyrábí dnes. A taky, jak přísně se stále testuje jeho kvalita. Pak se ovšem vydáme i do okolí. Na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů totiž nedávno vyrostla nová vyhlídková věž a se zmiňovanou továrnou má něco společného. Zjistíme, co to je.
    12:47
    Čertovina
     Pro všechny, kteří se nebojí mocností pekelných, jsme přichystali výlet do Čertoviny u Hlinska. Podle legendy tady kdysi dávno ztroskotal koráb, který převážel ďábly z Anglie do Austrálie. A jejich loď připomíná i stavba, která je královstvím Lucifera a jeho poddaných. Dovnitř se můžeme spustit po dvanáctimetrové skluzavce. Kdo dá přednost cestě pomalejší, má taky šanci. Nahlédneme do trůnního sálu, kde zdejší kníže váží lidské hříchy. Obměkčit ho dokáže snad jen vůně dobrot z kuchyně, které vládne Brundibára. Nicméně určitě ne na dlouho. Zároveň si ve dvě stě metrů dlouhém labyrintu chodeb připomeneme vlastnosti, které lidskou duší nejvíc tíží. Patří k nim závist, zloba, pýcha, ale taky lenost spojená s touhou ukořistit co nejvíc s vynaložením co nejmenšího úsilí.
     16:30
     Sklářské řemeslo
      Naši sklářští mistři svým umem dobývají svět už po staletí. Jedním z míst, kde se křehká krása rodila a dodnes rodí, je Sázava. A v ní tvoří i Mikovi. Jejich rodinnou dílnu založil praděd současného majitele Václav už v roce 1920. A přestože o ni po válce přišli, jejich lásku k řemeslu to nijak neovlivnilo a v devadesátých letech se opět pustili do vlastní tvorby. Pod jejich rukama se rodí tradiční lahve a podobné nádoby, ale i celá řada unikátů. Patří k nim kupříkladu dvě lahve v jednom, tedy jakási nádoba v nádobě, kde se kapaliny nesmíchají. A taky lahev, které její autoři říkají sluneční. Zjistíme, co si pod tímhle označením máme představit. Starší z Václavů, kteří tu kouzlí, rád vyrábí taky skleněné figurky. A nejen to, on je navíc vkládá do číší nebo karaf. A prozradí nám, jak to dělá.
      20:21
      Česká Ves
       Českou Ves najdeme v Jeseníkách v údolí pod slavnými Priessnitzovými lázněmi, v blízkosti říčky Bělé. My se z téhle obce ale vydáme na procházku okolní krajinou. Povede nás nová osmikilometrová naučná stezka, na níž nás čeká 25 panelů s různými zajímavostmi o kraji a přírodě. Dozvíme se z nich třeba i to, že právě v České Vsi se narodil největší konkurent Vincenze Priessnitze léčitel a zakladatel lázní v Lipové Johann Schroth. Zastavíme se rovněž u zákopů, které tu před lety vyhloubili ruští zajatci, budeme obdivovat skalku, která dostala jméno podle ohrožených tisů a dopřejeme si krásný výhled do krajiny. Nemineme ani kapličku, kterou místní obnovili jen podle jediné staré fotky. Kdy a díky komu tu vyrostl původní svatostánek a proč takřka zmizel ze světa? I to se dozvíme.
       24:05
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        15. květen 2016

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám