Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hroznětín

Hroznětín Hroznětín na Karlovarsku je neodmyslitelně spjat se zakladatelem tepelského kláštera Hroznatou. Nejprve si připomeneme příběh hraběte, který chtěl být rytířem. Do bojů se nakonec nevydal a možná právě tohle rozhodnutí ho stálo život. Při cestě, jejímž cílem byl právě Hroznětín, ho totiž zajali chebští loupeživí rytíři a uvěznili pravděpodobně na hradě Starý Hrozňatov. Chtěli, aby na ně jejich vězeň převedl majetek kláštera v Teplé. Odmítl a zemřel. Při procházce městečkem zavítáme do kostela, do nějž věřící míří i za vzácnou relikvií. A pak se taky zastavíme na místním židovském hřbitově, který patří nejstarším u nás. Dozvíme se, kdy sem Židé přišli a jak tu žili. A na závěr nabídneme ještě výlet do okolí.

MapaHroznětín
videoHroznětín
...
video video

Hroznětín

Naučná stezka Bijadla

Naučná stezka Bijadla Kdysi tu stávala obec Bijadla, která ovšem v 15. století z neznámých důvodů zmizela z povrchu zemského. O několik stovek roků později na tomhle místě vyrostl družstevní vepřín. A dnes zde návštěvníky čeká netradiční naučná stezka. O její zrod se zasloužil náruživý myslivec Josef Jindra, kterému při budování pomáhala celá rodina a taky kamarádi. Na své si tu přijdou zejména milovníci zvířat. V ohradách na ně čekají jeleni, daňci, divočáci nebo mufloni. A děti určitě potěší i divocí králíci či bažanti. V další části areálu se pak všichni dozvědí spoustu zajímavostí nejen o tradičních obyvatelích našich lesů, ale i o těch, kteří se v nich zabydleli teprve nedávno. Dozvíme se, jak postupně celý projekt vznikal i to, co všechno péče o zdejší zástupce zvířecí říše obnáší.

MapaNaučná stezka Bijadla
videoNaučná stezka Bijadla
...
video video

Naučná stezka Bijadla

Zámek Raduň

Zámek Raduň Zámek patří k největším chloubám Raduně nedaleko Opavy. Své nejslavnější časy prožil po roce 1832, kdy z něj panství vládl šlechtický rod Blücherů. Usídlil se tu na celé století. Jeho příslušníci byli potomky slavného maršála, který dokázal porazit Napoleona. A byli na to patřičně hrdí, významného předka připomínali rovněž na raduňském sídle. Při jeho návštěvě si i my prohlédneme jeden z obrazů. Dozvíme se tu ale taky o tom, jak zde panstvo i služebnictvo žilo. Celé přízemí je pak věnováno dětem. Pokud si myslíte, že si žily jako v bavlnce, vyvedeme vás z omylu. Měly spoustu povinností, takže na hraní jim příliš času neubývalo. Prozradíme vám taky, jak pokrokoví byli zdejší majitelé. Už před polovinou 19. století měli vodovod a na začátku toho minulého v koupelnách z kohoutků tekla teplá voda.

MapaZámek Raduň
videoZámek Raduň
...
video video

Zámek Raduň

Horolezecká aréna

Horolezecká aréna Milovníky zdolávání skal pozveme do Liberce. Takřka uprostřed města se tam ukrývá lom. Kdysi se v něm těžila velmi kvalitní žula, většina dlažebních kostek ve městě pochází právě z něj. Pak byl ale opuštěný a pomalu se měnil v nevzhlednou skládku. Naštěstí si ho všimla parta nadšenců a proměnila ho v lezeckou arénu. Dvacetimetrový masiv nadchne především začátečníky, kteří si tu můžou vyzkoušet základní dovednosti. A nechybí ani ferrata. Tyhle dnes oblíbené zajištěné lezecké cesty jsou u nás zatím poměrně vzácné, jejich obdivovatelé za nimi jezdí hlavně do italských Alp. A vyzkoušet si tady návštěvníci můžou i způsoby lezení, které jsou ve volné přírodě u nás většinou zakázané. Prozradíme vám například, čemu se říká drytool. A taky to, co sem láká lidi, kteří výšky zrovna nemilují.

MapaHorolezecká aréna
videoHorolezecká aréna
...
video video

Horolezecká aréna

Obora Zásmuky

Obora Zásmuky Malou procházku si dopřejeme v bývalé zámecké oboře v Zásmukách. Patřila majitelům zdejšího panství. Rodu Šternberků. Má rozlohu zhruba třiceti hektarů a narazíme tu na celou řadu zajímavostí. Patří k nim určitě urostlé duby dosahující výšky 35 metrů, z nichž některé tady stojí déle dvě stovky let. K nejvzácnějším patří ten, který podle jednoho ze zdejších pánů, velkého vlastence, dostal jméno Leopoldův. Ten se do kraje rozhlíží už tři století a jeho kmen má úctyhodný obvod 601 centimetrů. K unikátům patří takzvaný jelení tunel. Když před lety rozdělila císařská silnice oboru na dvě poloviny, zdejší jeleni nemohli přecházet z jedné části do druhé. A tak jim panstvo vybudovalo nebývalé dílo. A za zastávku stojí i znovuzrozený rybník.

MapaObora Zásmuky
videoObora Zásmuky
...
video video

Obora Zásmuky

Ecce Homo Park

Ecce Homo Park Už jste někdy slyšeli o Ecce Homo Parku? Pokud ne, vypravte se s námi do Šternberku. Na své si přijdou všichni páni a kluci, kteří milují vůni benzínu a řev motorů. Celá expozice vznikla k poctě zdejší automobilové trati a slavných závodů Ecce Homo Šternberk, které se jezdí už 110 let. Přivítá nás galerie našich slavných závodníků minulosti, v níž samozřejmě nemůžou chybět manželé Junkovi. A nemusíme se jen rozhlížet. Pánové sotva minou simulátor, který nabízí šanci užít si pořádnou jízdu. Jeho speciální verze je připravena i pro malé motoristy, kteří se můžou vyřádit i ve skutečném autě. A nezapomeneme přidat ani nejdůležitější informace o známé trati. Dozvíte se, jak je dlouhá, jak rychle se na ní jezdí a za jak dlouho se dá absolvovat.

MapaEcce Homo Park
videoEcce Homo Park
...
video video

Ecce Homo Park

Stopáž28 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD