28 minut

15. listopadu 2015

Část: Hroznětín

Obsah dílu

Hroznětín — Naučná stezka Bijadla — Zámek Raduň — Horolezecká aréna — Obora Zásmuky — Ecce Homo Park

Části dílu

01:15
Hroznětín
  Hroznětín na Karlovarsku je neodmyslitelně spjat se zakladatelem tepelského kláštera Hroznatou. Nejprve si připomeneme příběh hraběte, který chtěl být rytířem. Do bojů se nakonec nevydal a možná právě tohle rozhodnutí ho stálo život. Při cestě, jejímž cílem byl právě Hroznětín, ho totiž zajali chebští loupeživí rytíři a uvěznili pravděpodobně na hradě Starý Hrozňatov. Chtěli, aby na ně jejich vězeň převedl majetek kláštera v Teplé. Odmítl a zemřel. Při procházce městečkem zavítáme do kostela, do nějž věřící míří i za vzácnou relikvií. A pak se taky zastavíme na místním židovském hřbitově, který patří nejstarším u nás. Dozvíme se, kdy sem Židé přišli a jak tu žili. A na závěr nabídneme ještě výlet do okolí.
  05:17
  Naučná stezka Bijadla
   Kdysi tu stávala obec Bijadla, která ovšem v 15. století z neznámých důvodů zmizela z povrchu zemského. O několik stovek roků později na tomhle místě vyrostl družstevní vepřín. A dnes zde návštěvníky čeká netradiční naučná stezka. O její zrod se zasloužil náruživý myslivec Josef Jindra, kterému při budování pomáhala celá rodina a taky kamarádi. Na své si tu přijdou zejména milovníci zvířat. V ohradách na ně čekají jeleni, daňci, divočáci nebo mufloni. A děti určitě potěší i divocí králíci či bažanti. V další části areálu se pak všichni dozvědí spoustu zajímavostí nejen o tradičních obyvatelích našich lesů, ale i o těch, kteří se v nich zabydleli teprve nedávno. Dozvíme se, jak postupně celý projekt vznikal i to, co všechno péče o zdejší zástupce zvířecí říše obnáší.
   09:25
   Zámek Raduň
    Zámek patří k největším chloubám Raduně nedaleko Opavy. Své nejslavnější časy prožil po roce 1832, kdy z něj panství vládl šlechtický rod Blücherů. Usídlil se tu na celé století. Jeho příslušníci byli potomky slavného maršála, který dokázal porazit Napoleona. A byli na to patřičně hrdí, významného předka připomínali rovněž na raduňském sídle. Při jeho návštěvě si i my prohlédneme jeden z obrazů. Dozvíme se tu ale taky o tom, jak zde panstvo i služebnictvo žilo. Celé přízemí je pak věnováno dětem. Pokud si myslíte, že si žily jako v bavlnce, vyvedeme vás z omylu. Měly spoustu povinností, takže na hraní jim příliš času neubývalo. Prozradíme vám taky, jak pokrokoví byli zdejší majitelé. Už před polovinou 19. století měli vodovod a na začátku toho minulého v koupelnách z kohoutků tekla teplá voda.
    13:34
    Horolezecká aréna
     Milovníky zdolávání skal pozveme do Liberce. Takřka uprostřed města se tam ukrývá lom. Kdysi se v něm těžila velmi kvalitní žula, většina dlažebních kostek ve městě pochází právě z něj. Pak byl ale opuštěný a pomalu se měnil v nevzhlednou skládku. Naštěstí si ho všimla parta nadšenců a proměnila ho v lezeckou arénu. Dvacetimetrový masiv nadchne především začátečníky, kteří si tu můžou vyzkoušet základní dovednosti. A nechybí ani ferrata. Tyhle dnes oblíbené zajištěné lezecké cesty jsou u nás zatím poměrně vzácné, jejich obdivovatelé za nimi jezdí hlavně do italských Alp. A vyzkoušet si tady návštěvníci můžou i způsoby lezení, které jsou ve volné přírodě u nás většinou zakázané. Prozradíme vám například, čemu se říká drytool. A taky to, co sem láká lidi, kteří výšky zrovna nemilují.
     17:34
     Obora Zásmuky
      Malou procházku si dopřejeme v bývalé zámecké oboře v Zásmukách. Patřila majitelům zdejšího panství. Rodu Šternberků. Má rozlohu zhruba třiceti hektarů a narazíme tu na celou řadu zajímavostí. Patří k nim určitě urostlé duby dosahující výšky 35 metrů, z nichž některé tady stojí déle dvě stovky let. K nejvzácnějším patří ten, který podle jednoho ze zdejších pánů, velkého vlastence, dostal jméno Leopoldův. Ten se do kraje rozhlíží už tři století a jeho kmen má úctyhodný obvod 601 centimetrů. K unikátům patří takzvaný jelení tunel. Když před lety rozdělila císařská silnice oboru na dvě poloviny, zdejší jeleni nemohli přecházet z jedné části do druhé. A tak jim panstvo vybudovalo nebývalé dílo. A za zastávku stojí i znovuzrozený rybník.
      21:43
      Ecce Homo Park
       Už jste někdy slyšeli o Ecce Homo Parku? Pokud ne, vypravte se s námi do Šternberku. Na své si přijdou všichni páni a kluci, kteří milují vůni benzínu a řev motorů. Celá expozice vznikla k poctě zdejší automobilové trati a slavných závodů Ecce Homo Šternberk, které se jezdí už 110 let. Přivítá nás galerie našich slavných závodníků minulosti, v níž samozřejmě nemůžou chybět manželé Junkovi. A nemusíme se jen rozhlížet. Pánové sotva minou simulátor, který nabízí šanci užít si pořádnou jízdu. Jeho speciální verze je připravena i pro malé motoristy, kteří se můžou vyřádit i ve skutečném autě. A nezapomeneme přidat ani nejdůležitější informace o známé trati. Dozvíte se, jak je dlouhá, jak rychle se na ní jezdí a za jak dlouho se dá absolvovat.
       25:39
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        22. listopadu 2015

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        31. března

        Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

        31. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        24. března

        Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

        24. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        17. března

        Domovní znamení v Písku — Kupecká stezka — Zemědělské muzeum v Ostravě — Libín — Sklárna Nenačovice — Dva kostely Gustava Meretty

        17. 3. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám