Mozaika z regionů: Hrad Brandýs nad Orlicí, Muzeum lega v Praze, Na běžkách Ladovým krajem, Porcelánové panství v Klášterci nad Ohří, Drátované výrobky, Tiské stěny v zimě.

Obsah dílu

Přehrát vše

Brandýs nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí Zimní krajinou se vypravíme ke zřícenině hradu Brandýs nad Orlicí. Býval jedním z nejmohutnějších u nás, vystavět ho nechal už ve třináctém století Jindřich z Brandýsa. K jeho nejznámějším obyvatelům ale patřil loupeživý rytíř Oldřich z Brandýsa, který se svými lapky vyjížděl do kraje a plenil. Po bitvě na Bílé hoře tu pobýval Bohuš Kostka z Postupic, kterému právě brandýský hrad zůstal jako jediný majetek po porážce stavovského povstání. Nejspíš proto se pustil do jeho renesanční přestavby. Zajímavé je ale i město pod hradem. Zdejším nejslavnějším rodákem byl Karel starší ze Žerotína, který poskytl v době pobělohorské azyl osmadvaceti českým bratřím. Takže tu nějaký čas žil i Jan Amos Komenský a dokonce tu napsal své nejslavnější dílo labyrint světa a ráj srdce. A taky tady potkal svou druhou ženu.

MapaBrandýs nad Orlicí
videoBrandýs nad Orlicí
...
video video

Brandýs nad Orlicí

Muzeum Lega

Muzeum Lega Lego patří k nejoblíbenějším hračkám holčiček i kluků od nejmenších až po puberťáky. A učarovalo i mnohým dospělým. Mezi ně patří i Miloš Křeček. Nejprve si stavěl pro radost, pak se z potěšení stala vášeň. A vzhledem k tomu, že měl šanci cestovat, vozil si stavebnice i ze zahraničí. Pak už ale nebylo doma k hnutí, a tak nadšeného sběratele napadlo, že by mohl vytvořit ze svých úlovků muzeum, které by těšilo malé i velké. Před dvěma lety přivítala expozice první návštěvníky, kteří v ní mohli obdivovat víc než dva tisíce modelů. Na jejich stavbě se podílela celá rodina, tedy spíš její mužská část. V několika patrech muzea můžete obdivovat kousky, které vás zavedou do pravěku lega i nejnovější série. Čekají na vás z kostiček a dalších malých dílů sestavený Harry Potter, hrdinové Star Wars, ale také architektonické skvosty, vláčky a auta.

MapaMuzeum Lega
videoMuzeum lega
...
video video

Muzeum lega

Ladův kraj

Ladův kraj Hrusice, milovanou vísku malíře Josefa Lady, zná snad každý. A nejinak na tom jsou slavné obrázky zasypané sněhem, z nichž pravá zima dýchá i po desítkách let. Pokud patříte k obdivovatelům obého, měli byste se vypravit do Ladova kraje, tedy do Hrusic a okolí, kde na vás čekají nejen malebná zákoutí, ale také třeba muzeum věnované oblíbenému malíři a milovníky sportu také kilometry běžeckých tratí. Navíc v rámci ladovské zimy tu pravidelně probíhá celá řada zajímavých akcí. Zapojit se můžete do velké sněhové bitvy a spousta dobrot vás zase čeká na tradiční zabíjačce. Na takové, kterou taky znáte z Ladových obrázků. Zastavit byste se mohli také u zámku Berchtold a my vám při našem putování připomeneme, že se v tomhle kraji narodily i další významné osobnosti.

MapaLadův kraj
videoLadův kraj
...
video video

Ladův kraj

Muzeum porcelánu

Muzeum porcelánu Unikátní expozici pocelánu mohou návštěvníci najít na zámku v Klášterci nad Ohří. Je velmi rozsáhlá, zaujímá jednadvacet zámeckých komnat. Při prohlídce si dopřejeme procházku historií porcelánu. Začneme tedy v Číně, kde se narodil. V počátcích byl oblíbený stejně jako kamenina. Na najstarších kouscích najdeme jednobravnou polevu, běžné byly bělavé nebo nazelenalé odstíny. Připomeneme si také vznik první evropské porcelánky, té v Míšni a nezapomeneme dodat, jak to bylo s výrobou porcelánu u nás. Její prvopočátky souvisejí s objevením ložisek kaolinu na Karlovarsku, nejstarší porcelánka vznikla v Horním Slavkově, brzy potom s kaolinem začali pracovat i v Klášterci nad Ohří. Zajímají vás různé módní trendy ve výrobě? I na ty dojde.

MapaMuzeum porcelánu
videoMuzeum porcelánu
...
video video

Muzeum porcelánu

Drátěné výrobky

Drátěné výrobky Většina z nás má drátenické řemeslo spojené se spravováním nádobí. Tahle práce i ti, kdo ji uměli a šířili, k nám přicházeli ze Slovenska. Drát učaroval i paní Kateřině Smutné ze Zbečníku. Začala se s ním učit pracovat behěm mateřské dovolené a tvoří z něj dodnes. Vyzkoušela různé dráty, například měděný nebo nerezový, ale nejlépe se jí pracuje s obyčejným železným a vůbec jí nevadí, že pěkně špiní ruce. Používá samozřejmě drátky různé tloušťky. Pod jejíma rukama se rodí třeba stojánky na čajové svíčky, lampičky, stínidla, košíky nebo nejrůznější ozdobičky ve tvaru srdíček či hvězdiček, které pak spojuje do závěsů, ale pustila se i do složitějších věcí. Její novinkou jsou opravdu originální drátěné sošky. První na řadu přišel anděl, dnes je postaviček už víc a my se budeme dívat, jak vznikají.

MapaDrátěné výrobky
videoDrátěné výrobky
...
video video

Drátěné výrobky

Tiské stěny

Tiské stěny Tiské stěny na Ústecku bývaly místem, kam se našinec bál vyrazit. Často se tu ukrývali různí lapkové, nebezpečná byla i četná propadliště, zákruty a nebylo těžké tu zabloudit. Bezpečí tu naopak cítili ti, kteří potřebovali ukrýt své poklady. Tedy alespoň podle legend. Ty vyprávějí hned o několika pokladech, které by se tu daly najít. Asi nejznámějším je ten, který ukryl francouzský šlechtic Charles Louis Leduquin, prchající před francouzskou revolucí. Jenže doplatil na nepřehlednost terénu a možná i na svou nedůslednost. Bohatsví, které ukryl, už sám nedokázal najít a neúspěšné hledání ho nakonec dohnalo k šílenství. Jeho zlato prý dodnes střeží skalní skřítkové. Ale až se do Tiských stěn vypravíte, byla by škoda přehlédnout jiné poklady. Potkáte třeba Tlustého starostu, Hubeného doktora, mumii a hned několik slonů. Asi tušíte, že řeč je o zajímavých skalních útvarech.

MapaTiské stěny
videoTiské stěny
...
video video

Tiské stěny

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST