Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Klášter Zlatá koruna

Klášter Zlatá koruna Jih Čech se může pochlubit celou řadu vzácných pamětihodností. Patří k nim i klášter Zlatá Koruna vybudovaný na výběžku obtékaném řekou Vltavou nedaleko Českého Krumlova. Jeho dějiny se začaly psat ve druhé polovině 13. století, kdy do něj Přemysl Otakar II. pozval mnichy cisterciáckého řádu. Nejslavnější časy prožíval areál před husitskými válkami, definitvně zrušen byl pak rozhodnutím Josefa II. I dnes si můžeme při prohlídce udělat představu o tom, jak vypadal život zdejších obyvatel. Chvilku času si docela určitě zaslouží klášterní knihovna, kde převládají díla s církevní tematikou, ale uloženy jsou tu i knihy vědecké, například zeměpisné. A minout bychom neměli ani kostel Nanebevzetí Panny Marie.

MapaKlášter Zlatá koruna
videoKlášter Zlatá Koruna
...
video video

Klášter Zlatá Koruna

Didgeridoo

Didgeridoo Už desítky tisíc let okouzluje nejen obyvatele Austrálie podmanivý hluboký zvuk tamního typického nástroje didgeridoo. A učaroval také Lukášovi Pilnajovi z Merboltic na Ústecku. Ten se na nástroj typický pro protinožce nejprve naučil hrát. Později se rozhodl začít didgeridoo vyrábět. Má k tomu sice o dost jiné podmínky než jeho konkurenti v Austrálii, ale tahle práce ho moc baví. Rád má i chvíle, kdy se rozhlíží po stromech a představuje si různé tvary svých budoucích výrobků. Abychom se nejen potěšili, ale také trochu poučili, celý proces vzniku exotického hudebního nástroje nám popíše. Pěkně od začátku až do konce. A na závěr nás pozve nejen na hudební vystoupení, ale taky na malou výstavku.

MapaDidgeridoo
videoVýrobce nástrojů didgeridoo
...
video video

Výrobce nástrojů didgeridoo

Valdštejnova cyklostezka

Valdštejnova cyklostezka Zimu už máme pro letošek snad definitivně za sebou, takže si můžeme užívat rozkvetlé přírody. Někdo vyrazí po svých, další si přiberou pomocníka v podobě velocipédu. Hlavně pro ně je určena naše pozvánka na Chebsko. Tam totiž k bavorským sousedům vede celkem sedm desítek kilometrů dlouhá cyklostezka nazvaná Valdštejnova. Kromě krásné krajiny si při ní můžeme užívat i takřka pohádkové historické poklady. Ten první najdeme v Pomezí nad Ohří. Je jím stařičký kostel Svatého Jakuba Staršího, který pochází z 11. století. Za pozornost v něm stojí zejména velmi neobvyklá freska znázorňující Ježíše Krista vyrábějícího víno. Pokud se přehoupnete přes hranice, neměli byste minout ani kapli na vrchu Glassberg, jejímž stavitelem byl Georg Dientzenhofer.

MapaValdštejnova cyklostezka
videoValdštejnova cyklostezka
...
video video

Valdštejnova cyklostezka

Mělnické podzemí

Mělnické podzemí Mělník jsme navštívili už několikrát. To ovšem neznanemá, že bychom v něm už neměli co objevovat a obdivovat. Tentokrát zavítáme pod zem. Mělnické podzemí je opravdovým unikátem, ukryté chodby totiž spojovaly všechny středověké domy a vedly prý až na zámek. Takže jsou to prostory pěkně rozlehlé. Váží se k nim samozřejmě také pověsti. Jedna říká, že právě tady odpočívá svatý Václav s družinou rytířů, aby mohl v časech nejhorších Čechům pomoci. Další pak mluví o ukrytém pokladu. Ten lidé hledávali hlavně v čase velikonočním, ale dosud marně. Porozhlédneme se ale i po méně tajemných částech města. Pozornost si určitě zaslouží expozice historických kočárků, kde svůj oblíbený najde snad každý. Pohromadě je jich totiž vystaveno zhruba 250.

MapaMělnické podzemí
videoMělnické podzemí
...
video video

Mělnické podzemí

Let Jana Kašpara

Let Jana Kašpara Jméno Jana Kašpara zná snad každý Čech. Za pár dní to bude přesně sto let od chvíle, kdy se v Pardubicích vznesl k oblakům a doletěl až do Prahy. Jeho víc než sto kilometrový let byl na svou dobu opravdu ojedinělým výkonem. Vydal se prý tehdy na svatbu svého přítele. Pravda ovšem je, že nechybělo moc a nemusel doletět tam, kam chtěl. Část cesty prý absolvoval podél silnice, další pak podél železnice, ale pak mu v blízkosti Vltavy let zkomplikovala mlha a zorientovat se mu pomohly až věže chrámu svatého Víta. Jaká byla Kašparova cesta k létání a jak dlouho jeho cesty mezi nebem a zemí trvaly, to všechno zjistíme. A přidáme pozvánku na jednu výroční akci, kterou pro všechny zájemce připravilo Národní technické muzeum.

MapaLet Jana Kašpara
videoLetec Jan Kašpar
...
video video

Letec Jan Kašpar

Medvědí kaple

Medvědí kaple V nejzápadnější části Šumavy v okolí Chudenína si užijeme hlavně krásné přírody a naprostého klidu. Cestou si ale prohlédneme také řadu nedávno obnovených památek, které připomínají, že tu kdysi bylo přece jen o dost živěji. Zastavíme se v místech, kde v časech chodského povstání stával kostel obklopený chalupami. Víska se jmenovala Červené Dřevo. O vznik kostela se prý zasloužil bratr neslavně proslulého Lomikara, který současně zřídil matriku a dopřál vrchnosti přehled o poddaných. O kus dál zase nechal na počátku 18. století Georg Kohlbeck poté, co ho přepadl a poranil medvěd, z vděčnosti za přežití postavit kapli, které se říká Medvědí. Nakonec vyrazíme ke kostelu svatého Linharta v Uhlišti.

MapaMedvědí kaple
videoMedvědí kaple
...
video video

Medvědí kaple

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST