Nahrávám video

15. květen 2011

Obsah dílu

Památník Joachima Barranda — První vojensko-historické muzeum v Josefově — Cyklostezka Bečva — Častolovický zámek — Vrchol Větruše — Skanzen Vysoký Chlumec

Části dílu

01:32
Památník Joachima Barranda
  Skryje na Rakovnicku proslavil zejména slavný francouzský přírodovědec Joachim Barrande. V okolí našel množství zkamenělin z období nejstarších prvohor. Ty mu prý učarovaly natolik, že se z inženýra proměnil v paleontologa.
  05:18
  První vojensko-historické muzeum v Josefově
   Jedno z největších a nejobsáhlejších soukromých muzeí u nás najdeme v Josefově. Miroslav Frost v něm představuje militarie z období od roku 1914 do současnosti. Ve své sbírce má přes dvacet tisíc historických kousků.
   09:07
   Cyklostezka Bečva
    Pěkný kousek Moravy mohou podél toku řeku Bečvy poznávat milovníci cykloturistiky. Od pramenů v Beskydech až po soutok s řekou Moravou u Tovačova vede 140 kilometrů dlouhá cyklostezka. Na počátku má dvě ramena, stejně jako má Bečva dva prameny.
    12:54
    Častolovický zámek
     Častolovický zámek měl své předchůdce už ve třináctém století. Těsně před koncem století sedmnáctého se jeho majiteli stali Šternberkové, kterým patřil až do druhé světové války. V devadesátých letech se do svého rodiště vrátila hraběnka Diana Phipps Šternberková a díky ní zámek pořádně ožil.
     16:45
     Vrchol Větruše
      Vrchol Větruše patří k oblíbeným výletním místům obyvatelům Ústí nad Labem. Místní se na něj rádi vydávali už v 19. století. Od roku 1844 si pak díky ústeckému měšťanovi Thomasovi mohli po dlouhém výstupu dopřát občerstvení ve výletní restauraci, která o pár desítek let později získala současnou historizující podobu.
      20:29
      Skanzen Vysoký Chlumec
       Skanzen Vysoký Chlumec začal růst před třinácti lety zásluhou Hornického muzea v Příbrami. Prvním objektem v něm byl roubený dům z Obděnic, který pamatuje 18. století. Dnes už je v areálu historických staveb patnáct. Posledním přírůstkem je mlýn, u jehož zrodu stál v 19. století v Radešicích mlynář Jakub Jedlička.
       24:19
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        22. květen 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám